Reklama zniknie za 11 sekund

Co gryzie strączkowe?

Obrazek

Jakie szkodniki atakują rośliny strączkowe? Kiedy je zwalczać? Na jakie gatunki owadów zwracać uwagę w poszczególnych uprawach? Czy soja jest wolna od szkodników?

Tomasz Czubiński1 czerwca 2019, 11:10
To pytania które nurtują nie tylko nowych adeptów uprawy roślin bobowatych grubonasiennych  nazywanych powszechnie strączkowymi. Przyroda zmienia się i nawet "starzy wyjadacze" bywają zaskoczeni. Tak było ostatnimi laty w soi, gdzie zaatakowały gąsienice motyli i przędziorki, czyli szkodniki upraw głównie ogrodniczych. Także "stare" gatunki nie są pozbawione nowych ataków, choć tam prym wiodą zasiedziałe "robale". WW grochu obok pachówki znaczenia nabiera paciornica z larwami podobnymi do pryszczarka kapustnika w łuszczynach rzepaku. Łubin atakują oprócz doskonale znanych mszyc zwójki i oprzędziki.

Szkodniki będą pojawiać się wraz z ociepleniem klimatu i zwiększaniem uprawy strączkowych. Jak zatem sobie z nimi poradzić? Po pierwsze trzeba trafnie rozpoznać zagrożenie aby zastosować właściwy środek w odpowiedniej fazie rozwojowej roślin i owadów. Pomocą w tym będzie artykuł w numerze 6/20198 "top agrar Polska" od str. 76 z tabelami substancji chemicznych i zawierających je insektycydów.
tczPicture of the author
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)