Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Strączkowe>

Co to są odmiany samokończące i czym różnią się od tradycyjnych?

Obrazek

Wybór odmiany konkretnego gatunku rośliny strączkowej ogranicza się nie tylko do wybrania kreacji z listy danego hodowcy. Chodzi także o dobranie konkretnej formy użytkowej. Odmiany samokończące, tradycyjne lub pastewne. Co to są odmiany samokończące i czym różnią się od tradycyjnych?

27 marca 2023, 10:00
Odmiany samokończace, tradycyjne i pastewne – to wszystko ma znaczenie, ponieważ każdy z tych typów niejako de terminuje przeznaczenie danej odmiany oraz możliwości jej uprawy w konkretnych warunkach, a nawet okolicznościach. Konkretny typ będzie się odznaczać charakterystycznym dla siebie wzrostem wegetatywnym, a co się z tym wiąże – także potrzebą indywidualnego podejścia, jeśli chodzi np. o zbiór.

Odmiany samokończące, a tradycyjne

Odmiany samokończące można spotkać w łubinie oraz bobiku. W łubinie są to odmiany mające tylko pęd główny, na którym umieszczone są wszystkie strąki. Nie mają rozgałęzień bocznych lub mają szczątkowe, które nie przerastają na wysokość pędu głównego – same ograniczają rozwój wegetatywny. Są nice niższe i równomierniej dojrzewają w porównaniu z odmianami niesamokończącymi, które mają pędy boczne, wbrew błędnemu przekonaniu nie zawsze nierównomiernie dojrzewające.

U bobiku odmiany samokończące to odmiany o tzw. szczytowym kwiatostanie. W części wierzchołkowej rośliny zakończone są strąkami, nad którymi nie wyrastają już dodatkowo części wegetatywne – łodyga i liście. Odmiany takie są też mniej łamliwe od niesamkończących i podobnie jak w łubinie dojrzewają wcześniej o około 5 dni od niesamokończących.Po lewej odmiana samokończąca łubinu żółtego bez rozgałęzień bocznych, nieco wcześniej dojrzewająca. Po prawej natomiast odmiana tradycyjna łubinu żółtego. Niesamokończąca, z wyraźnymi rozgałęzieniami i umieszczonymi na nich strąkami.


Na podst. 100 pytań o strączkowe

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)