Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Strączkowe>

Jaki powinien być pierwszy zabieg uprawowy pod strączkowe na wiosnę?

Obrazek

To, jaki zabieg jako pierwszy wykonamy na wiosnę determinowane jest systemem, w którym uprawiamy strączkowe i ich termin siewu. Jakie powinien być pierwszy zabieg uprawowy pod strączkowe?

22 marca 2023, 08:36
Najwięcej przejazdów będzie w przypadku zaoranej gleby, choć w zależności od stanowiska i warunków wilgotnościowych niejednokrotnie można się ograniczyć do jednego zabiegu agregatem uprawowym.

Jak głęboko uprawiać glebę pod strączkowe?

  • Jeśli np. bobik siejemy już pod koniec lutego, to w pole można od razu wjechać agregatem uprawowo-siewnym (jeśli gleba nie jest zbyt wilgotna).
  • Pod łubiny uprawa powinna być płytsza, na 5 – 6 cm, aby możliwe było umieszczenie nasion na głębokości 3 – 4 cm.

Zobacz także: Kiedy powinno się siać różne gatunki łubinów?

  • Pod groch i bobik można uprawiać głębiej na 10 – 12 cm, bo te gatunki wysiewa się na większą głębokość.
  • W uprawie uproszczonej do wiosny pozostaje pole, na którym po zbiorze przedplonu wykonano talerzowanie lub uprawę gruberem.

Pierwszy zabieg uprawowy pod strączkowe na wiosnę

Pierwszym zabiegiem wiosną będzie zatem także doprawienie gleby, zapewniając wyrównanie pola i dodatkowe wymieszanie resztek. Odpowiednie będzie talerzowanie lub gruberowanie na głębokość uwzględniającą głębokość umieszczenia nasion strączkowych.
Siew w takie stanowisko najlepiej wykonać siewnikiem z redlicami talerzowymi. W uprawie zerowej natomiast i systemie strip-till pierwszym zabiegiem będzie wjazd w pole z siewnikiem lub agregatem do uprawy pasowej.

NAJWAŻNIEJSZE W UPRAWIE
  • Orkę pod strączkowe zawsze należy wykonać jesienią. Wykonanie jej wiosną przesusza stanowisko i utrudnia wschody roślin.
  • Głęboszować można ciężkie stanowiska przeznaczone pod uprawę bobiku. Gatunki uprawiane na lżejszych glebach nie wymagają tego zabiegu.
  • Siew bezpośredni, czyli uprawa zerowa strączkowych jest możliwa. Wymagany jest jednak specjalny siewnik talerzowy.
  • Do siewu w uproszczeniach także stosuj siewnik z redlicami talerzowymi – chodzi o dokładne umieszczenie nasion na wymaganej głębokości i ich dobre dociśnięcie do gleby.

Na podstawie: 100 pytań o strączkowefot. archiwum/Amazone/Przemysław Staniszewski


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)