StoryEditor

Jest czym desykować łubin

W warunkach, kiedy łubin dojrzewa nierównomiernie i zachodzi obawa o znaczne przesunięcie terminu zbioru można podratować się jego desykacją.
18.07.2017., 15:07h
Na dzień dzisiejszy jedynym preparatem, który można legalnie zastosować do desykacji nie tylko łubinów, ale także innych strączkowych (bobik, peluszka, groch uprawiany na suche nasiona, fasola uprawiana na suche nasiona) jest Roundup Flex 480. Można go zastosować „wyłącznie w sytuacji gdy stan uprawy lub warunki pogodowe uniemożliwiają osiągniecie w sposób naturalny jednoczesnej fazy dojrzałości do zbioru”. Zabieg wykonuje się na 7 dni przed zbiorem (BBCH 83 – 89), gdy wilgotność nasion osiąga 20 – 30 % w dawce 1–3 l/ha. Jeszcze kilka lat temu do zwalczania chwastów przed zbiorem można było zastosować glifosat w łubinie w innych środkach: Dominator 360 SL (tylko łubin żółty) i Roundup Max 680 SG. Pierwszy z nich nie ma już takiego zapisu w etykiecie, a drugiego nie ma już w rejestrze środków ochrony roślin.

Do końca września 2015 r. do desykacji łubinu przed zbiorem zarejestrowany był jeszcze dikwat w preparatach Reglone 200 SL. Preparat stosowało się w dawce odpowiednio 2,5–3 l/ha w momencie, kiedy połowa strąków zbrunatniała, a nasiona osiągnęły dojrzałość fizjologiczną.

jd, fot. Daleszyński
Pozostało 10% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. kwiecień 2024 15:08