Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Strączkowe>

Lista odmian zalecanych soi

Obrazek

Soja to roślina wybitnie ciepłolubna i do jej siewu pozostało jeszcze trochę czasu, ale warto już teraz poznać odmiany rekomendowane do uprawy w poszczególnych województwach.

Janusz Biernacki9 kwietnia 2021, 09:15
Na podstawie badań PDO, Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych przygotowuje tzw. Listy odmian zalecanych (LOZ) do uprawy w poszczególnych województwach. To opracowane przez ekspertów zestawy odmian, które są najlepiej przystosowane do regionów uprawy, a zwłaszcza ich warunków pogodowych i czasu wegetacji.

Opierając wybór odmiany na tej liście można więc oczekiwać zarówno lepszych plonów, jak i niższych kosztów jej uprawy, wynikających np. z mniejszych nakładów na ochronę, nawożenie czy zbiór (patrz tabela).

Odmiany na tej liście podzielono na cztery główne grupy wczesności. Do najliczniej rekomendowanych w uprawie należą Abelina (14 województw) i Sirelia (10; z katalogu CCA) z grupy średnio wczesne i średnio późne. Z kolei najwięcej odmian (11) oferuje się obecnie rolnikom do uprawy w woj. opolskim.
[bie]


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)