Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Strączkowe>

Listy odmian zalecanych soi na 2023 r.

Obrazek

Powierzchnia uprawy soi w Polsce systematycznie rośnie i w ub. r. przekroczyła 48 tys. ha. Co ważne, oferta odmian bardzo wczesnych i wczesnych pozwala na jej zasiewy także w województwach północnych. Jeśli zatem będziesz siał soję, koniecznie sprawdź Listę odmian zalecanych.

Janusz Biernacki31 marca 2023, 09:00
Aby ułatwić rolnikom wybór odmiany dostosowanej do rejonu jej uprawy, COBORU opracowuje tzw. Listy odmian zalecanych do uprawy w województwach. Są one corocznie aktualizowane i mamy już informacje, które odmiany są rekomendowane w 2023 r. Korzystanie z LOZ przy wyborze odmiany do uprawy daje większą szansę na jej polowe powodzenie (patrz mapka).
Zawierają one od trzech do nawet 14 odmian różniących się długością wegetacji. Wykazy te powstały we wszystkich województwach (16), gdzie prowadzi się doświadczenia PDO z tym gatunkiem lub w oparciu na wynikach z sąsiednich lokalizacji. Wpis odmiany na LOZ jest dokonywany na podstawie co najmniej dwuletnich wyników doświadczeń porejestrowych (PDO). Kwalifikacja odbywa się na podstawie szczególnie dobrych wyników plonowania i długości wegetacji gwarantującej zbiór dojrzałych nasion przy pozwalających na to warunkach pogodowych i stanie pola.

W województwach północnych należy zatem wybierać do siewu odmiany o krótkim okresie wegetacji, chociaż nie jest to żelazna regułą. W rejonach Polski centralnej i południowej na listy trafia sporo odmian średnio wczesnych i średnio późnych. Z kolei w województwach południowych możliwość wyboru odmiany jest największa.
Odmianą rekomendowaną do uprawy w największej liczbie województw (12) jest Abaca, o wczesności 4 w skali 9-stopniowej (średnio wczesna), co świadczy o dość dużej jej uniwersalności w odniesieniu do rejonu uprawy. Z kolei w 9 województwach zalecana jest do siewu późna odmiana Acardia (z Katalogu CCA; z oceną wczesności 6–7), a w 8 województwach LOZ rekomendują wczesną odmianę Adessa (wczesność 2–3) oraz średnio wczesną Ceres PZO (ocena 5).

Największą liczbę odmian na LOZ ma woj. kujawsko-pomorskie (14), a następne w kolejności to woj. lubuskie (11) i wielkopolskie (11). Wartym odnotowania jest również fakt, że aż 16 odmian na tej liście to oferty ze Wspólnotowego katalogu odmian roślin rolniczych CCA, nieznajdujące się w Krajowym rejestrze.
[bie]


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)