Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Strączkowe>

Łubinów nie siej za wcześnie

Obrazek

Rośliny strączkowe to jedne z tych gatunków, które można wysiewać dość wcześnie na wiosnę. Jak ta kwestia wygląda w przypadku łubinów?

Jacek Daleszyński11 marca 2019, 15:44
W teorii duże nasiona gatunków strączkowych należy wysiewać wcześniej i głębiej niż np. zboża czy rzepak, by miały dostatecznie dużo wilgoci do spęcznienia i kiełkowania. W praktyce jednak siewu np. łubinu żółtego i wąskolistnego lepiej nie wykonywać przed 20–25 marca. Wiąże się to z ich szybkim wzrostem początkowym i wrażliwością na przymrozki w fazie 2 liści. Zbyt rozwinięte rośliny z wczesnych siewów mogą trafić właśnie na takie warunki.

Najbardziej optymalny termin siewu to 1–10 kwietnia, choć wśród dostępnych na rynku odmian są takie, które preferują terminy późniejsze, nawet 15–25 kwietnia. Ze względu jednak na zagrażającą wszystkim roślinom jarym suszę wiosenną, lepiej siewów zbytnio nie opóźniać. Jak pokazuje praktyka rolnicza łubiny wysiane w III dekadzie marca najczęściej odznaczają się dobrymi wschodami i wyrównaną obsadą. Termin siewu zatem musi być dobrany do przede wszystkim panujących warunków oraz stanowiska.

Przy okazji warto przypomnieć, że głębokość siewu powinna wynosić 2–5 cm (im wilgotniejsza gleba, tym płycej można wysiać nasiona, na słabszych stanowiskach można wysiać głębiej. Preferowany przez rolników rozstaw międzyrzędzi to 12,5–20 cm (węższe międzyrzędzia ograniczają nieco zachwaszczenie).

jd, fot. Daleszyński


Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)