Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Strączkowe>

Międzyplon pod strączkowe – jaki wybrać?

Obrazek

Warto mieć na uwadze, że w przypadku strączkowych uprawiamy je rzadziej niż np. zboża. W związku z tym, że płodozmian jest w nie uboższy, praktycznie niemal każdy gatunek można włączyć w mieszankę międzyplonową (oprócz bobiku – drogie nasiona). Jakie są najlepsze międzyplony pod strączkowe?

18 marca 2023, 10:11
W poplonach uprawianych pomiędzy roślinami strączkowymi sprawdzają się jednak przede wszystkim rośliny nie strączkowe, takie jak:
  • żyto,
  • owies,
  • facelia,
  • rzodkiew oleista,
  • gorczyca.

Facelia trwale wpisała się w nasz krajobraz jako bardzo popularna roślina międzyplonowa. Z powodzeniem można ją wykorzystać na polach, na których uprawia się rośliny strączkowe w plonie głównym.

Jakich roślin unikać przy uprawie strączkowych?

W przypadku mieszanki międzyplonowej wysiewanej przed gatunkami strączkowymi unikać powinno się słonecznika i malwy, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia zgnilizny twardzikowej, porażającej także strączkowe.

Rzodkiew to coraz popularniejszy gatunek wysiewny w międzyplonach. Sprawdzi się także w płodozmianie, w którym występują gatunki strączkowe.


Czytaj także: Kiedy najlepiej siać groch? Terminy, warunki glebowe, norma wysiewu

Badania prowadzone w latach 2016 – 2018 na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu nad wpływem m.in. rzodkwi i facelii wysianych w międzyplonie przed strączkowymi wykazały, że np. groch po takich międzyplonach zwiększał swój plon nasion o 6 – 13%, a soja od 5,5 – 10%.

Na podstawie: 100 pytań o strączkowe.fot. envato.elements i arch. 


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)