Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Strączkowe>

Pierwsza konferencja Konsorcjum Białkowego

Wiosną tego roku zawiązało się Konsorcjum Białkowe, do którego, oprócz reprezentujących Polskę kilku opolskich gospodarstw, weszły Czechy, Słowacja i Ukraina. 29 czerwca 2022 na plantacjach soi Top Farms Głubczyce oraz Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Głubczycach odbyła się pierwsza konferencja Konsorcjum.

4 lipca 2022, 22:00

Soja to bardzo wartościowy składnik pasz dla zwierząt hodowlanych. Wciąż jest w większości sprowadzana, jako materiał GMO, zwłaszcza z obu kontynentów amerykańskich. Soja jest rośliną ciepłolubną i nie była masowo w Polsce uprawiana aż do 2010 roku, kiedy na Opolszczyźnie rozpoczęto badania nad tą rośliną. Postępy naukowe w hodowli tej rośliny oraz znaczące rozszerzenie krajowej ocenie odmian sprawiły, że pojawiły się odmiany soi niemodyfikowanej genetycznie dostosowane do naszego klimatu.

Rząd Polski (także inne kraje europejskie) chcą przynajmniej częściowo ograniczyć import postanowił zwiększyć areał upraw roślin białkowych i nakłady na badania tych roślin. Wiosną tego roku zawiązało się natomiast Konsorcjum białkowe, do którego, oprócz reprezentujących Polskę kilku opolskich gospodarstw, weszły firmy z Czech, Słowacji i Ukrainy. Pierwsza konferencja tego gremium odbyła się 29 czerwca 2022 r., a praktyczne pokazy prowadzono na plantacjach soi Top Farms Głubczyce oraz na terenie Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Głubczycach.

W filmie pojawili się:

  • dr Ryszard Bandurowski – SPIC in Agriculture,
  • dr Marcin Markowicz – Top Farms Głubczyce,
  • dr Marta Bednarczyk – po dyr. Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Głubczycach,
  • Marek Froelich – prezes Izby Rolniczej w Opolu,
  • Adam Baucza – Fundacja Terra Nostra.

 

dr Mariusz DrożdżWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)