Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Strączkowe>

Soja gotowa już do zbioru?

Obrazek

Niedługo powinny się zacząć żniwa sojowe. Jak określić, czy nasiona są gotowe do zbioru?

Jacek Daleszyński28 sierpnia 2019, 09:35
W polskich warunkach termin zbioru soi przypada najczęściej na pierwsze dni września, ale ze względu na warunki pogodowe, termin siewu czy wybór późniejszej odmiany może się przesunąć nawet na początek października. Nasiona gotowe do zbioru są twarde i trudno je rozpołowić. Oznacza to, że mają wilgotność 15–16%. Wtedy całe rośliny są brązowe, zaschnięte, a liście opadają, co jest charakterystyczne dla soi. Nasiona przybierają kolor charakterystyczny dla danej odmiany, a znaczek na okrywie nasiennej staje się czarny. Gotowość roślin do zbioru można też określić inną metodą, a mianowicie można potrząsnąć roślinami. Jeśli nasiona w strąkach charakterystycznie grzechoczą, można rozpocząć zbiór.

Susza przyspieszy zbiór?

W tym roku zbiór soi może zacząć się wcześniej, przede wszystkim w rejonach objętych największą suszą. Przykład jednej z plantacji z województwa kujawsko-pomorskiego pokazuje, że część roślin zawiązała w takich warunkach zaledwie po parę strąków, w których znajdują się 1–2 nasiona. Niektóre rośliny wykształciły mocno zredukowane górne strąki, w których w ogóle nie ma nasion (na zdjęciu). To niestety oznacza poważny spadek plonu. Rośliny rosnące w warunkach niedoboru wody z reguły szybciej tracą liście, co jednak nie musi oznaczać gotowości nasion do zbioru.

jd, fot. Czubiński


Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)