Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

Soja już w kwietniu?

Obrazek

Wegetacja w tym roku wystartowała wcześniej. W zasadzie wszyscy już posługujemy się terminem – pełzająca, ponieważ praktycznie nie było spoczynku zimowego. Wprawdzie ostatnie przymrozki zahamowały rozwój roślin, ale już zapowiadane jest nadejście ocieplenia. Pytacie, czy to oznacza, że soję można wysiać już w kwietniu?

dr Maria Walerowska25 marca 2020, 11:16

Generalnie siew soi powinien być uzależniony od temperatury gleby, która powinna wynosić ok. 10–12⁰C na głębokości siewu soi, tj. na 3–5 cm. Oprócz tego parametru powinniśmy także wziąć pod uwagę wilgotność gleby oraz stan przygotowania gleby do siewu. Ze względu na wyższe wymagania temperaturowe gleby zazwyczaj siew soi przypada po siewie kukurydzy.

Kalendarzowo termin ten w zależności od regionu i warunków może przypaść od ok. 20 kwietnia do ok. 5–10 maja. Stosunkowo najwcześniej, bo właśnie w trzeciej dekadzie kwietnia wielu rolników sieje soję w rejonie Opolszczyzny. Siew soi w glebę niedostatecznie ogrzaną powoduje opóźnienie wschodów, obniża procent roślin skiełkowanych oraz powoduje nierównomierne wschody.

Tutaj chcę do Was zaapelować – przeproście się z włóką! W uprawie soi pierwszym zabiegiem przed siewem soi powinno być właśnie włókowanie, przerywające parowanie i zatrzymujące dzięki temu wodę z zimy. Ponadto gleba na wyrównanym polu szybciej się nagrzewa. To dotyczy jednak nie tylko soi. W czasach oszczędzania każdej kropli w glebie o włóce powinniśmy myśleć częściej na wiosnę i jej używać!Picture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)