Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Strączkowe>

Sposoby na chwasty w strączkowych

Obrazek

Głównym argumentem oprócz dość zawodnych plonów dla sceptyków uprawiających rośliny strączkowe był fakt braku tzw. chemii, a zwłaszcza herbicydów. U progu nowego sezonu, okazuje się jednak, że sytuacja nie jest tak zła, aczkolwiek nie we wszystkich gatunkach.

dr Maria Walerowska1 marca 2019, 16:22

Podstawową strategią walki z chwastami w strączkowych są zabiegi doglebowe – to nie ulega wątpliwości. Bardzo ważną rolę odgrywa odpowiednia wilgotność gleby. Korzenie kiełkujących chwastów pobierają substancje aktywne herbicydów wraz z wodą z roztworu glebowego. Niska wilgotność gleby może obniżyć ich skuteczność. Herbicydów o działaniu doglebowym nie należy również stosować przed przewidywanymi obfitymi opadami deszczu, które mogą spowodować wymycie środków ochrony roślin w głąb profilu glebowego. Zastosowane preparaty będą wówczas niedostępne dla kiełkujących chwastów.

Do stosowania w tym terminie na plantacjach łubinów zarejestrowany jest: prosulofokarb, pendimetalina oraz mieszanina pendimetaliny z dimetenamidem-P. W uprawie grochu doglebowo można zastosować prosulfokarb, chlomazon, pendimetalinę oraz mieszaninę ostatniej z wymienionych substancji z dimetenamidem-P. Natomiast na plantacji soi prosulfokarb, s-metolachlor, metrybuzynę, metobromuron oraz pendimetalinę

Szczegółowe zalecenia wraz z zarejestrowanymi preparatami do zabiegów doglebowych i nalistnych zestawione w tabelach znajdziecie w najbliższym numerze top agrar (3/2019) od str. 146.

Fot. CzubińskiPicture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)