Szara pleśń zaatakowała groch

Patogen wywołujący szarą pleśń znany jest głównie rolnikom uprawiającym warzywa, truskawkę. Od czasu do czasu pojawia się też masowo w rzepakach, jak miało miejsce po mroźnej końcówce zimy w latach 2012 i 2015. W tym roku masowo występuje w grochach.
- wysoka wilgotność powietrza
- wyższa podatność odmiany
- gęsty łan, w którym wytwarza się mikroklimat o wysokiej wilgotności powietrza i brak przewiewności łanu
- częste opady deszczu
- wysoka, choć przez krótki czas wilgotność gleby
- obecność resztek pożniwnych, niekoniecznie tego samego gatunku, al e innego dwuliściennego, na którym występowała choroba
- wysiew z nasion zebranych z porażonej plantacji;
- temperatura 10–18 st. C.
Objawy choroby występują na szyjkach korzeniowych, liściach, pędach, kwiatach i strąkach. Najbardziej rozpoznawalne pojawiają się na młodych liściach, zawiązkach kwiatów, kwiatach i młodych strąkach. Tak wygląda to w tych dniach. Jest to szary nalot na porażonych organach, z czasem ich gnicie oraz żółknięcie całych zaatakowanych roślin (patrz zdjęcia). Nalot ten to jest złożony z grzybni i trzonków konidialnych.

Objawy szarej pleśni na liściu grochu (fot. Tomasz Czubiński)

Objawy szarej pleśni na liściu grochu (fot. Tomasz Czubiński)

Objawy szarej pleśni na pędzie grochu (fot. Tomasz Czubiński)

Objawy szarej pleśni na pędzie grochu (fot. Tomasz Czubiński)

Objawy szarej pleśni na liściu grochu (fot. Tomasz Czubiński)
Masowe występowanie w tym roku szarej pleśni na grochu jest konsekwencją warunków pogodowych. Groch, zwłaszcza w zwartych łanach jest często zraszany przez deszcz. Także gleba pod roślinami jest wilgotna i nawet gdy nie pada, to paruje i zwiększa wilgotność powietrza. Ponadto w czasie opadów temperatura powietrza spadała do 16-20 st. C, zwłaszcza w nocy. kolejna przyczyna to rezygnacja wielu rolników z zabiegów fungicydach w grochu.
Jest to niedoceniana, ale niebezpieczna choroba dla grochu. W przypadku zbieranych obecnie grochów na zielono obniża ono jakość i plon i może być przyczyną dyskwalifikacji towaru. W grochach na sucho obniży plon, ponieważ z zaatakowanych kwiatów i strąków nie uzyskamy plony nasion. Ponadto rośliny z chorobą wcześniej zaschną i do czasu żniw mogą osypać nasiona ze zdrowych strąków.
Jak zapobiegać chorobie?
Zgodnie z zaleceniami integrowanej ochrony roślin, przed wykonaniem zabiegów ochrony chemicznej, trzeba zastosować metody inne. W przypadku szarej pleśni należy do nich unikanie zbyt gęstego siewu, siew w szersze międzyrzędzia (ale stwarza to zagrożenie zachwaszczeniem wtórnym, które może też prowadzić do zagęszczenia łanu i szarej pleśni), zwalczanie chwastów, siew odmian o podwyższonej odporności, siew odmian tworzących przewiewny łan (wąsolistnych), siew w mulcz, który ogranicza parowanie z wilgotnej gleby. W ostateczności można zastosować zwalczanie fungicydami.
Zastosowanie środków grzybobójczych na szarą pleśń nie ogranicza tylko ryzyka wystąpienia tej choroby. Przy okazji zwalczamy inne, jak np.
Na szarą pleśń grochy zalecanych jest kilka fungicydów. Należy jednak przyjżeć się etykiecie i sprawdzić czy środek ten jest zalecany w kierunku uprawianego grochu i jak długi jest okres karencji. Niektóre substancje na szarą pleśń grochu:
- cymoksanil, metalaksyl-M i fludioksonil: Wakil XL 325 WG do zaprawiania nasion grochu na suche nasiona oraz łuskowym w uprawie na zielone nasiona, zwalcza też zgorzel siewek, mączniaka rzekomego grochu, askochytozę dawka 200 g/100 kg nasion
- cyprodynil i fludioksonil: Botrefin, Fludiocyp 62,5 WG, Switch 62,5 WG do opryskiwania w grochu zwyczajnym na świeże nasiona i dodatkowo środek Switch w cukrowym (na strąki), zwalcza też zgniliznę twardzikową i askochytozę, dawka 0,8–1 kg/ha, karencja 15 dni
- fludioksonil: Geoxe 50 WG, do opryskiwania w grochu zielonym cukrowym ze strąkami, uprawianym na zielone nasiona, zwalcza też zgniliznę twardzikową, dawka 0,75 kg/ha, karencja 14 dni
fluopyram i trifloksystrobina: Luna Sensation 500 SC, do opryskiwania w grochu zielonym cukrowym ze strąkami, uprawianym na zielone nasiona, zwalcza też zgniliznę twardzikową, dawka 0,6–0,8 kg/ha, karencja 14 dni
Niestety nie ma zarejestrowanych środków do opryskiwania łanu w uprawie grochu na suche nasiona. Można tutaj posiłkować się zwalczaniem przy okazji, np. askochytozy, na które są dostępne środki. Choroba ta występuje w tym roku również na plantacjach grochu.
Objawy askochytozy na strąku grochu (fot. Tomasz Czubiński)
tcz