Zarejestruj się i zaloguj aby przeczytać kolejne 3 artykuły.
Wszystkie przeczytasz dzięki prenumeracie lub kupując dostęp.
r e k l a m a
Pośrednia szkodliwość wczesnego ataku mszyc to możliwość przeniesienia i rozwoju na grochy wirusa żółtej mozaiki fasoli, który na grochu powoduje zwykłą mozaikę grochu. Im wcześniej wiosną wirus jest przenoszony na roślinę roczną jarą, tym choroba silniej się rozwija i daje wyraźniejsze objawy. Na skutek przeniesienia wirusa raczej nie będzie to 100-proecentowa reedukacja plonu, ale mimo to warto ograniczać chorobę.
Drugie negatywny aspekt wczesnego pojawienia się mszyc, to ryzyko namnożenia i liczniejszego wystąpienia kolejnych pokoleń, atakujących w fazie kwitnienia grochu. Wtedy szkody bezpośrednie bywają największe i mogą być odczuwalne w plonie.
r e k l a m a
Kolejną szkodliwością ze strony mszyc na grochu w późniejszym okresie, w fazie kwitnienia będzie trudność (dodatkowe koszty) w przeprowadzeniu zabiegu. Trzeba będzie go wykonać tak aby nie wytruć pszczół – w nocy, środkiem o krótkiej prewencji dla pszczół, i koniecznie solo – bez dodatków nawozów czy fungicydów, gdyż mieszanina czasem może nabierać dodatkowej toksyczności lub przedłużać okres w którym na plantacji nie powinno być pszczół.

Polecany artykuł

Lista odmian zalecanych soi

Zbrunatniałe mszyce na grochu to efekt działania sił przyrody – zostały one spasożytowane przez drapieżne parazytoidy - fot. Tomasz Czubiński
Zabieg na mszyce przeprowadza się po przekroczeniu progu szkodliwości. Wynosi on przed kwitnieniem 20% roślin z pojedynczymi mszycami. Zatem jeżeli tylko stwierdzamy taką liczebność szkodników, możemy przystąpić do opryskiwania plantacji grochu. Musimy jednak dobrać środek tak, aby szczególnie w przypadku grochu na zielono, nie przekroczyć okresu karencji.
Do zwalczania mszyc na grochy mamy zarejestrowanych kilkadziesiąt środków. Niestety większość z nich należy do tej samej grupy substancji czynnych, pyretroidów. Oznacza to, że bardzo trudno jest prowadzić zgodnie z zaleceniami przeciwdziałania odporności zmianowanie grup/mechanizmów działania. Tylko jeden środek należy do innej grupy – karboksamidów (flonikamid).

100 pytań o strączkowe

alfa-cypermetryna:
- A-Cyper 100 EC
- Alciper 100 EC
- AlfaCyper 100 EC
- Alfacypermetryna 10 EC
- Alfa-Pest 100 EC
- Alfastop 100 EC
- Asteria 100 EC
- Cyper-Fas 100 EC
- Fastac 100 EC
- Fasthrin 10 EC
- Fiesta 100 EC
- Proalfacypermetrin
beta-cyflutryna:
- Tekapo 025 EC
cypermetryna:
- Afi Max 500 EC
- Cimex Max 500 EC
- Cyperkill Max 500 EC
- Cypermoc
- Cythrin 500 EC
- Insektus 500 EC
- Sorcerer 500 EC
- Super Cyper 500 EC
- Superkill 500 EC
- Superkill Max 500 EC
- Supersect 500 EC
deltametryna:
- Decis Mega 50 EW
- Patriot 100 EC
karboksamidów - flonikamid:
- Teppeki 50 WG
r e k l a m a
r e k l a m a