Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Strączkowe>

Zbiór soi – jak zminimalizować straty i ustawić kombajn?

Obrazek

Wraz z początkiem września w Polsce rozpoczyna się zbiór soi odmian wczesnych, późniejsze zbierane są w październiku. Jak zminimalizować straty i ustawić kombajn?

Patrycja Bernat15 września 2023, 08:18

Kiedy soja jest gotowa do zbioru?

Nasiona soi, aby nadawały się do zbioru muszą być twarde oraz trudne do rozpołowienia. Poziom wilgotności powinien mieścić się w przedziale od 12,5 do 16%. Powyżej 16% nasiona wymagają dosuszenia po zbiorze. 

Jak zminimalizować straty?

Trudności w zbiorze soi sprawiać może niskie koszenie, a także wyregulowanie kombajnu. Zbiór przeprowadzany jest jednoetapowo z wykorzystaniem kombajnów zbożowych.  Firmy dostarczające kombajny w swoich ofertach posiadają specjalne zespoły żniwne przystosowane do zbioru soi. Taki zespół żniwny posiada elastyczne listwy tnące oznaczone jako „flex”. Listwy te umożliwiają dopasowanie do nierówności terenu, a także ścinanie roślin kilka centymetrów nad ziemią, dzięki czemu ograniczane są straty w plonie. 

Jak ustawić kombajn do zbioru soi?

Ważne jest ustawienie hederu, który umożliwi jak najniższy zbiór, ale także trzeba pamiętać o ustawieniach takich jak:
  • obroty motowideł – w tym przypadku ważne jest ograniczenie uderzenia w strąki, co przełoży się na zapobieganie osypywania się nasion. Obroty powinny być dostosowane do prędkości jazdy kombajnu;
  • bęben młócący – ustawienie w granicach od 400 do 600 obrotów na minutę;
  • szczelina klepiska – regulacja szczeliny klepiska uzależniona jest od wielkości nasion, tak samo, jak otwarcie sit;
  • prędkość wentylatora – w tym przypadku ze względu na wysoką masę nasion można prędkość ustawić na wysoką, wyższa niż ta stosowana np. w przypadku pszenicy ozimej.
oprac. Bernat Patrycja na podst. Stowarzyszenie Polska Soja
Fot:  Czubiński


Picture of the author
Autor Artykułu:Patrycja Bernat
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)