20 lat agroturystyki

20 lat agroturystyki

20-lecie agroturystyki na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu to dobra okazja do przyjrzenia się tej formy działalności z bliska.

r e k l a m a

Przedstawiciele 22 uczelni wyższych z 14 miast wzięło udział w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Turystyka wiejska. Nauka – Edukacja – Praktyka”. Termin spotkania nie był przypadkowy, ponieważ zbiegł się w czasie z jubileuszem 20-lecia agroturystyki na UP w Poznaniu. Ponadto, w roku akademickim 2016/2017 na poznańską uczelnię powróci kierunek Agroturystyka. Zainteresowanie kierunkiem wśród przyszłych studentów jest ogromne, dlatego uczelnia postanowiła odpowiedzieć na ich potrzeby.

- Należy stworzyć studentom przestrzeń do wychodzenia ze schematów. Musimy nauczać, jak zakładać i prowadzić gospodarstwa turystyczne, które będą innowacyjne, będą odpowiadały na potrzeby rynku i wykorzystywały kulturowe oraz przyrodnicze walory regionu – mówił dr Janusz Majewski.
Jak zauważył dr Majewski, ważne jest nie tylko jaką wiedzę przekazuje się studentom, ale także w jaki sposób się to robi.
- Jako grono nauczające staramy się włączać studentów w pracę grupową. To stwarza bezpieczne środowisko, które powoduje, że chętnie do takiego środowiska pracy się przychodzi – dodał wykładowca.
 
Oprócz kwestii merytorycznych, podczas pierwszego dnia konferencji na sali audytoryjnej pojawił się jubileuszowy tort. Towarzyszyły mu podziękowania i wspomnienia, począwszy od roku 1996.
Natomiast popołudniową porą uczestnicy konferencji udali się do pobliskiego Baborówka, gdzie właścicielka Krystyna Święcicka, prezes Poznańskiego Stowarzyszenia Turystyki Wiejskiej i Agroturystyki, opowiedział o praktycznych aspektach prowadzenia turystyki wiejskiej.

ec

Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz mieć nieograniczony dostęp do najlepszych informacji rolniczych? Skorzystaj z oferty naszej prenumeraty.
Pokaż komentarze

Zobacz także

więcej artykułów z tej kategorii