Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Rodzina>

Ile kalorii spala rolnik przy różnych pracach?

Obrazek

W praktycznie każdym gospodarstwie są ciągniki, różne maszyny, wozy paszowe, które ułatwiają codzienne obowiązki. Jednak nie ma to jak porządne widły i taczka. Są miejsca i czynności, w których zastąpić rolnicze mięśnie jest trudno.

Dorota Kolasińska13 stycznia 2022, 07:10

Mimo, że mechanizacja rolnictwa wciąż postępuje, wykonanie niektórych prac w gospodarstwie zależy tylko od siły mięśni rolnika. Praca w gospodarstwie nie jest zajęciem dla osób, które nie lubią ruchu na powietrzu i wysiłku fizycznego.

Jaka czynność w gospodarstwie wymaga najwięcej kalorii?

Dzienne spalanie kalorii jest sprawą indywidualną, zależną od wieku, płci, wzrostu i wagi. Jednak ich spalanie można w przybliżeniu określić. Ze sporządzonego rankingu wynika, że najwięcej kalorii wymaga od rolnika napełnienie opryskiwacza polowego (w tym przenoszenie kartonów): aż 600 kcal/h - to mniej więcej tyle, ile ma w sobie hamburger.

Co ciekawe młodzi rolnicy, na przykładzie których badano spalanie kalorii przy pracy w gospodarstwie, niemal równie dużo wysiłku poświęcali na utrzymanie ciągnika w czystości. Mycie wewnątrz i na zewnątrz oraz polerowanie pochłaniają 400 kcal/h.

Ile kalorii spalasz wykonując te czynności?

·        usuwanie obornika z boksów: 258 kcal/h,
·        ręczne czyszczenie stanowisk dla bydła: 231 kcal/h,
·        rozrzucanie obornika (załadunek, zamiatanie i rozrzucanie): 188 kcal/h,
·        układanie włókniny (w uprawie warzyw): 165 kcal/h,
·        dojenie w dojarni: 155 kcal/h,
·        korekcja racic: 148 kcal/h,
·        obrządek (karmienie, sprzątanie, zamiatanie): 147 kcal/h,
·        pielęgnacja drzew: 127 kcal/h.

Jak to mówią – ruch to zdrowie 😉. Nie zapominajmy przy tym, że rolnicy w najgorętszych sezonach roku, a więc latem, wstają bladym świtem i idą spać późnym wieczorem, będąc cały dzień w biegu, wykonując wiele czynności. Należy się im zatem pożywny posiłek!

oprac. dkol na podst. zc/agrarheute.com

fot. poglądowe

 Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)