Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Rodzina>

Kobiety Agrobiznesu: dr Agnieszka Przewodowska - jej królestwo ziemniaka

Od podstawowych obowiązków w laboratorium, przez intensywną pracę naukową, do stanowiska prezesa. To w skrócie ścieżka zawodowa dr Agnieszki Przewodowskiej, szefowej Pomorsko-Mazurskiej Hodowli Ziemniaka, a prywatnie mamy dwójki nastolatków i żony zaciętego naukowca. Grudniowa bohaterka cyklu Kobiety agrobiznesu mówi o zawodowych potyczkach, życiu z mężem osadzonym w tej samej branży, a także o tym, jak obchodzić się z ziemniakiem w kuchni.

Paulina Janusz-Twardowska1 grudnia 2021, 12:00
Od kilkunastu lat w pracy zawodowej zajmuje się pani ziemniakiem. Czy to warzywo również króluje na talerzu w pani domu?
dr Agnieszka Przewodowska: Oczywiście, że tak. Bez dwóch zdań ziemniak jest najważniejszym punktem naszego obiadu i w całej rodzinie odgrywa bardzo ważną rolę. Jemy bardzo dużo ziemniaków, zarówno pieczonych, gotowanych, jak i w postaci różnych potraw. W tę ziemniaczaną pasję wciągnęły się także moje dzieci, które rozróżniają już odmiany.

No właśnie ziemniak ziemniakowi nierówny, czy każda odmiana nadaje się kulinarnie do wszystkiego?
A.P.: Właśnie nie. W naszych domach rzadko przywiązujemy wagę do tego, jaką odmianę kupujemy. Tymczasem ziemniak dobry do sałatki w typie kulinarnym A, nie będzie się sprawdzał jako ziemniak na purée i odwrotnie.

A jaka jest pani ulubiona odmiana?
A.P.: Bardzo lubię znane odmiany Irys i Bryza. Z nowych odmian triumfy w kuchni święci Ignacy, który jest typem kulinarnym B, więc jest ziemniakiem ogólnoużytkowym.

Zachęcam do obejrzenia całej rozmowy!


Picture of the author
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)