Kurczak, zając czy baranek, czyli o tradycjach i symbolach świątecznych

Kurczak, zając czy baranek, czyli o tradycjach i symbolach świątecznych

Ile domów tyle tradycji wielkanocnych i związanych z nimi symboli. My sprawdziliśmy kilka z nich, by jeszcze lepiej przygotować się na nadchodzące święta Wielkiej Nocy.

r e k l a m a

Zajączek ma symbolizować płodność. Kurczak symbolizuje znoszącą jajka kurę, a więc nowe życie. Natomiast symbol baranka wyrasta z judaizmu, gdzie oznaczał ofiarowanie baranka paschalnego w świątyni. Trudno stwierdzić, które z nich jest symbolem świąt, tym bardziej, że w wielu wielkanocnych koszyczkach pojawią się obok siebie.

Podobnie jest z tradycjami świątecznymi, bo w róznych częściach kraju spotkamy rózne zwyczaje i kulinaria. I tak na przykład:

Na Kaszubach wierzono w uzdrawiającą moc palm wielkanocnych, czemu wyraz dawano wieszając je na drzwiach po wcześniejszym ich poświęceniu.

Na Śląsku rolnicy wtykali palmy w pole, by zapewnić sobie urodzaj plonów, a wystrzeganie się prac polowych w całym wielkim tygodniu miało zapewnić wysokie plony.

Małopolska strząka to potrawa przygotowywana na wielaknocne śniadanie z tego, co jest w święconce - wędlina, jajka, chrzan oraz z dodatkiem wody i octu.

W Wielkopolsce znane było przedświąteczne palenie żuru i zakopywanie śledzi, które w okresie wielkiego postu stanowiły główne smaki w kuchni.

Podkarpacie swego czasu słynęło ze studzieniny, czyli wielaknocnej galarety z nózek wieprzowych, koniecznie polanej octem.

Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz mieć nieograniczony dostęp do najlepszych informacji rolniczych? Skorzystaj z oferty naszej prenumeraty.
Pokaż komentarze

Zobacz także

więcej artykułów z tej kategorii