Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Rodzina>

Matka na Wsi, coraz bliżej rolnictwa

Obrazek

Agnieszka Kulecka, znana szerszej publiczności jak autorka bloga Matka na Wsi, nie od razu chciała zostać rolniczką, dziś zachwala walory wsi, relacjonując swoje codzienne życie. Opowiada o swojej ewolucji z okazji Tygodnia Kobiet z top agrar Polska.

Paulina Janusz-Twardowska11 marca 2022, 06:00

– Pochodzę z terenów wiejskich, ale moi rodzice nie prowadzili gospodarstwa. Jako młoda dziewczyna chciałam do miasta, więc po studiach podjęłam pracę w korporacji. Jednak serce nie sługa, zakochałam się w rolniku i zamieszkałam razem z nim w gospodarstwie w Mikołajkach Pomorskich, kontynuując swoją ścieżkę zawodową – wspomina. – Specyfikę pracy na roli i ze zwierzętami poznawałam powoli, przez męża, choć z początku nie bardzo mnie to interesowało. Jednak, gdy na świat przyszły nasze dzieci, a ja zostałam na urlopie macierzyńskim, wgryzłam się w temat i rolnictwo stało się częścią mojego życia.

Przy dzieciach i w dokumentach

Pani Agnieszka przyznaje, że oczywiście jej głównym zadaniem teraz jest opieka nad pociechami – najstarsza ma 5 lat, najmłodsza 2, ale nie odpuszcza pracy w gospodarstwie.

– Z racji mojego wykształcenia przejęłam prowadzenie całej dokumentacji. Wraz z teściami obrabiamy ponad 200 ha, do tego mamy stado 25 loch w cyklu zamkniętym, więc papierów jest coraz więcej. Gdy jest taka sposobność, wsiadam na traktor, mąż powoli uczy mnie obsługi kolejnych maszyn. Praca w polu daje mi sporo frajdy! – mówi z uśmiechem młoda rolniczka.

Jeszcze kilka lat temu planowała po urodzeniu dzieci wrócić do pracy w korporacji, dziś nie wyobraża sobie takiego scenariusza. Chce wraz z mężem prowadzić gospodarstwo i pracować nad poprawą jego ekonomicznej efektywności. W najbliższych planach mają rozpoczęcie bezpośredniej sprzedaży wieprzowiny, myślą o przetwórstwie, ale dopiero gdy dzieci podrosną.matka na wsi

– Teraz wychowanie naszej trójki i obowiązki w gospodarstwie pochłaniają nas wystarczająco mocno. Na szczęście dzisiejsze młode pokolenie rolników jest nowoczesne i nie jest dla nich ujmą na honorze zajmowanie się dziećmi czy domem. Mój mąż angażuje się w opiekę nad maluchami, dzieli ze mną część obowiązków, dzięki czemu mam trochę czasu dla siebie i mój świat nie zamyka się wyłącznie na macierzyństwie i byciu gospodynią domową – opisuje swoją codzienność pani Agnieszka.matka na wsi

Dzieciństwo na wsi

Jej zdaniem, wychowanie dzieci na wsi jest łatwiejsze niż w mieście, choćby z tego względu, że łatwiej im zorganizować czas na zewnątrz i ograniczyć dostęp do ekranów. W gospodarstwie często dzieje się coś ciekawego, a maluchy chętnie uczestniczą w bezpiecznych pracach i garną się do pomocy. Są zdecydowanie bardziej aktywne niż rówieśnicy w mieście. Minusem wychowywania już starszych dzieci na terenach wiejskich może być jednak odległość do zajęć edukacyjnych czy sportowych. Na dojazdy w przyszłości pani Agnieszka będzie musiała wygospodarować dodatkowy czas.

W Tygodniu Kobiet z top agrar Polska podkreślamy szczególną rolę kobiet-rolniczek. Pokazujemy, jak mocno angażują się w pracę w gospodarstwach i jak widzą swoją przyszłość. Jeśli i Ty jesteś rolniczką lub przyszłą następczynią, pasjonuje Cię praca na gospodarstwie - pisz do nas!
Na łamach naszego miesięcznika oraz na www.topagrar.pl chcemy słyszeć głos kobiet i pokazywać ich historię oraz trud pracy. Wystarczy kilka słów o tym, co robisz i skąd jesteś na adres p.janusz@topagrar.pl (w temacie Tydzień Kobiet). Na pewno się odezwiemy, a najciekawsze historie zaprezentujemy w top agrar Polska. Nasi redaktorzy odwiedzą gospodarstwo, by zobaczyć jak sobie radzicie, a po ich wizycie pozostaną niezapomniane pamiątki - sesje zdjęciowe i video oraz bogaty upominek. Jeszcze raz zapraszamy do kontaktu! Czekamy z niecierpliwością!!!Picture of the author
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)