Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Rodzina>

Nie pracują, bo wychowują dzieci

Obrazek

Aktywność zawodowa kobiet w Polsce jest niska w porównaniu do pozostałych krajów UE. Mieszkanki wsi pracują zawodowo zdecydowanie rzadziej niż kobiety zamieszkujące miasta.

Paulina Janusz-Twardowska26 marca 2021, 12:00
Niewiele ponad 63% kobiet w wieku produkcyjnym (15–64 lat) jest aktywnych zawodowo, w stosunku do średnio 68% w Unii Europejskiej.
Bierność zawodowa Polek spowodowana jest przede wszystkim obowiązkami rodzinnymi. Ponad 75% kobiet w tej grupie nie pracuje ani nie poszukuje pracy z powodu opieki nad dziećmi lub innych obowiązków rodzinnych. Część z nich chciałaby pracować, ale nie szuka zatrudnienia. Główne powody to: mała liczba miejsc pracy w miejscu zamieszkania, nieopłacalność podejmowania niskopłatnej pracy i wysokie koszty np. dojazdów i zapewnienia opieki dzieciom, presja kulturowa i normy społeczne kształtujące decyzję o opiece nad dziećmi.

Niska dostępność różnych form opieki dla dzieci do lat 3 również ogranicza możliwość podjęcia pracy. Tylko co dziesiąte dziecko w wieku 0–3 lata ma zapewnione miejsce w żłobku – a w ponad 2/3 gmin w Polsce nie ma żadnego miejsca dla dzieci do lat 3. Ograniczona dostępność placówek przedszkolnych stanowi dodatkową barierę zatrudnienia dla mieszkanek wsi. Tam korzysta z nich tylko 50% trzylatków, znaczniej mniej niż w miastach, w których jest to 90%.

Do spadku aktywności zawodowej kobiet po 2016 r. przyczyniło się świadczenie 500+. W pierwszym roku funkcjonowania z rynku pracy wycofało się ok. 100 tys. kobiet, długofalowo może być to ok. 160 tys.

Źródło: Raport "Jak zwiększyć aktywność zawodową kobiet w Polsce?" Iga Magda, IBS SGGW


Picture of the author
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)