Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Rodzina>

Nie samą pracą rolnik żyje

Chętnie oglądamy wyścigi samochodowe. Jednak nie wszyscy wiedzą, że za kierownicą jednego z pojazdów może siedzieć 13-letni Maciej. Czyżby rosła nam gwiazda światowej klasy?

Donata Kosicka23 sierpnia 2019, 15:18
W Dalabuszkach, małej wsi położonej niedaleko Gostynia (woj. wielkopolskie) mieszka rodzina Banasiów. Od 1999 roku prowadzą rodzinne gospodarstwo. Pracuje w nim Bartosz z żoną, trójką dzieci oraz dwoma pracownikami. Gospodarstwo liczy 200 ha. Pasją rodziny są wyścigi samochodowe. Tym sportem żyje cała rodzina. Nie byłoby w tym nic szczególnego, gdyby nie to, że w wyścigach bierze udział najmłodszy z rodziny, 13-letni Maciej. Na zawodach kibicuje mu tata, Bartosz. Maciej ścigał się na torach w Czechach, Austrii, Słowacji, Węgrzech, Włoszech i przymierzał się do toru w Dubaju. Nastolatek bierze także udział w lokalnych zawodach. Miał on również okazję zwiedzić fabrykę Formuły 1 Aston Martin Red Bull Racing. Żeby pogodzić pasję Macieja z pracą w gospodarstwie, tata i syn pomagają sobie wzajemnie.Przygoda Macieja z motoryzacją zaczęła się już w 2008 roku. To wtedy jako 2-letni chłopiec wsiadł po raz pierwszy za kierownicę elektrycznego gokarta i jeździł nim w domu pod czujnym okiem Bartosza. Kiedy miał 4 lata dostał pierwszego prawdziwego gokarta i ścigał się na torach.

Maciej pasję do wyścigów odziedziczył po tacie, który zaczął się ścigać w 1988 roku, kiedy miał 12 lat. Ten sport stał się już ich rodzinną tradycją. Przez wspólną pasję, jaką są wyścigi samochodowe, więź rodzinna między ojcem a synem się zacieśniła. Bartosz poświęca synowi każdą wolną chwilę i wspiera w dążeniu do celu.Rok temu, kiedy Maciej miał 12 lat, zdobył na Węgrzech licencję wyścigową i w historii motorsportu stał się najmłodszym kierowcą, który ściga się samochodem w Europie.
Macieja w dążeniu do marzeń wspierają firmy z branży rolniczej. Pomimo, że Banasiowie mają dopiero połowę sezonu za sobą to już planują budżet na kolejny. Od tego czy pozyskają sponsorów zależy to, czy Maciej będzie mógł kontynuować swoją pasję.

Nie wierzysz w to? Obejrzyj film i przekonaj się sam co potrafi 13-letni Maciej na torze :)Więcej o osiągnięciach Macieja Banasia w motorsporcie oraz o specyfice samochodów wyścigowych przeczytacie we wrześniowym wydaniu top agrar Polska. Zapraszamy do lektury.


dkd


1 z 5
Maciej pod czujnym okiem taty, Bartosza, uczy się podstawowych informacji o swoim aucie

Maciej pod czujnym okiem taty, Bartosza, uczy się podstawowych informacji o swoim aucie

2 z 5
13-latek ścigał się już na torach w różnych krajach Europy

13-latek ścigał się już na torach w różnych krajach Europy

3 z 5
Nastolatek "od podszewki" poznaje swoje auto.

Nastolatek "od podszewki" poznaje swoje auto.

4 z 5
Maciek po swoich pierwszych zawodach wyścigówką :)

Maciek po swoich pierwszych zawodach wyścigówką :)

5 z 5
Wszystkie samochody podczas startu są takie same

Wszystkie samochody podczas startu są takie same

Picture of the author
Autor Artykułu:Donata Kosicka
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)