Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Rodzina>

Przetwory z borówki amerykańskiej z gospodarstwa rodzinnego

Obrazek

Przetwory z borówki amerykańskiej ze wsi Grzędy w woj. mazowieckim przygotowywane są w rodzinnej manufakturze wg pieczołowicie wypracowanych receptur. Dzięki wiedzy, doświadczeniu i pasji właścicieli Agnieszki Jarosińskiej i Tomasza Falczewskiego to prawdziwy skarb zamknięty w słoiczkach.

Katarzyna Sierszeńska1 stycznia 2023, 10:00

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaki rodzaj klienta sięga po bezalkoholowy grzaniec produkowany w Grzędach?
  • Jakie nagrody i wyróżnienia otrzymali Agnieszka Jarosińska i Tomasz Falczewski?
  • Dlaczego producenci postanowili rozszerzyć ofertę o produkty z innych owoców miękkich i jakie przyniosło to efekty?
  • W jaki sposób Agnieszka i Tomasz promują swoje wyroby?
  • Jaki kanał dystrybucji uratował rodzinną firmę w okresie pandemii?

Początki jednej z najstarszych na Mazowszu plantacji borówki amerykańskiej, którą prowadzą rodzice pani Agnieszki, sięgają lat 70. XX w. Wówczas to dziadek pani Agnieszki podczas częstych podróży ze swojego domu w Warszawie do rodziny w okolice Krakowa zauroczył się działką położoną we wsi Grzędy, gm. Tarczyn i postanowił ją zakupić. Stało się to przyczynkiem do powstania rodzinnego agrobiznesu, w który angażują się już kolejne pokolenia.

To właśnie na tej ziemi w 1989 r. rodzice pani Agnieszki – pan Krzysztof i pani Justyna Jarosińscy – założyli plantację borówki amerykańskiej, początkowo, by sprawdzić, czy taki owoc przyjmie się na polskim rynku. Z roku na rok dosadzali coraz więcej krzewów, a obecnie powierzchnia jagodnika zajmuje 7 ha.

Zakręcone na gorąco słoiczki do magazynu, gdzie leżakują w skrzyneczkach, ułożone do góry dnem. Dzięki temu łatwo znaleźć nieszczelność
Zakręcone na gorąco słoiczki trafiają do magazynu, gdzie leżakują w skrzyneczkach, ułożone do góry dnem. Dzięki temu łatwo znaleźć nieszczelność.

"Żeby eksportować owoc, musi on spełniać szereg wymagań jakościowych"

Rodzice pani Agnieszki uprawiają aż kilkanaście odmian borówki.

– Dla nas to dobrze, bo dzięki temu mamy większy wybór w przetwórstwie i to wykorzystujemy. Niektóre owoce są mniejsze, inne większe, jedne słodsze, inne bardziej wodniste – to wszystko ma wpływ na przetwory. Inną odmianę dajemy do produktów bez cukru, inną do niskosłodzonych – opowiada nasza rozmówczyni.

Pierwszy raz przetwórstwem zajęła się wraz z mężem Tomaszem w 2016 r. za namową rodziców, którzy głównie wysyłali owoce za granicę.

– Żeby eksportować owoc, musi on spełniać szereg wymagań jakościowych, m. in. dotyczących kalibru, jędrności czy koloru, a pozostałe owoce trzeba jakoś zagospodarować – mówi. – W pierwszym roku produkcja była na niewielką skalę, mieliśmy tylko dwa garnki, kuchenkę gazową i dwie pary rąk do pracy. We dwójkę zrobiliśmy 7 tys. słoiczków konfitury niskosłodzonej wg przepisu mojej mamy.

Obecnie w ofercie jest 8 smaków konfitur na bazie borówki, soki tłoczone na zimno i grzaniec bezalkoholowy. – Grzaniec to nasz największy hit, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym – mówi pani Agnieszka. – Coraz więcej osób, np. kierowców czy kobiet w ciąży szuka takich produktów. W samym grudniu ubiegłego roku sprzedaliśmy 6 tys. butelek 0,75 l.

Proporcje i przepisy tworzy pani Agnieszka, metodą prób i błędów, jak twierdzi.

– Klientom nasze produkty smakują, więc jest wena, by wymyślać dalej – mówi z zadowoleniem.

Obecnie w sezonie w przetwórni wytwarzanych jest ok. 50 tys. słoików oraz soki, do których produkcji zużywa się ponad 20 ton owoców.

Jubileusz, urodziny czy nadchodzące święta – każda okazja jest dobra, przez wręczenie pokazu i przyjaciołom czystego, delikatnego upominka z borówek. W tle kocioł warzelny do konfitur i pasteryzowania soków
Jubileusz, urodziny czy nadchodzące święta – każda okazja jest dobra, by wręczyć najbliższym starannie zapakowany upominek z borówek. W tle kocioł warzelny do konfitur i pasteryzowania soków.

Przetwory z borówki zdobyły szereg nagród i wyróżnień

Dzięki temu, że przetwory powstają bezpośrednio w gospodarstwie ogrodniczym, są produktem lokalnym.

– W ten sposób skraca się łańcuch dostaw, klient może kupić produkt bezpośrednio od producenta, a podatki zostają w naszym miejscu zamieszkania – tłumaczy pan Tomasz. Właściciele nadzorują cały proces wytwarzania – od ręcznego zbioru, przez produkcję, aż do zapakowania i rozesłania do klientów.

Mimo że firma jest młoda, ich przetwory zdobyły szereg nagród i wyróżnień.

– Jednym z pierwszych najważniejszych wyróżnień było dla mnie włączenie naszych produktów do Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsza. To logotyp najbardziej rozpoznawalny przez konsumentów – mówi.

Gmina Tarczyn odznaczyła firmę certyfikatem produktu lokalnego najwyższej jakości. Pani Agnieszka i pan Tomasz otrzymali też Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego za konfiturę niskosłodzoną. Ponadto pani Agnieszka jest odznaczona przez ministra rolnictwa medalem Zasłużony dla rolnictwa. Jest także członkiem Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego.

"Zawsze staramy się wchodzić w różne kooperacje z producentami"

Jako pierwsza powstała marka Przetwory z Borówki.

– Chcieliśmy skupić się na tych owocach, które pozyskujemy z gospodarstwa rodziców. Z tego powodu, że mamy już sprzęt do przetwórstwa, to od ok. 3-4 lat zajmujemy się również usługowym przetwarzaniem owoców – tłumaczy pani Agnieszka. – W tym roku postanowiliśmy rozszerzyć ofertę o produkty z innych owoców miękkich. Są to konfitury i soki z truskawek i jagody kamczackiej. W tym celu stworzyliśmy drugą markę – Pani Zakrętka – i pod taką nazwą funkcjonuje nasz sklep internetowy.

– Zawsze staramy się wchodzić w różne kooperacje z producentami, których znamy, czy to przy pozyskiwaniu nowych partnerów handlowych, czy dostawach towaru, by nie powiększać kosztów logistycznych – dodaje pan Tomasz. – Z kolei w naszym sklepie internetowym sprzedajemy też produkty innych członków sieci Dziedzictwa Kulinarnego, żeby dać klientowi większy wybór. Znajomość z innymi producentami jest dla nas również nieoceniona ze względu na możliwość wymiany informacji.

W ofercie przetwórni jest sok i 8 smaków konfitur z borówek, m.in. z dodatkiem lawendy czy płatków róży. Na jesień i na zimowe wieczory najlepszy jest rozgrzewający borówkowy grzaniec bezalkoholowy i konfitura zimowa, której smak przywodzi na myśl Boże Narodzenie
W ofercie przetwórni jest sok i 8 smaków konfitur z borówek, m.in. z dodatkiem lawendy czy płatków róży. Na jesień i na zimowe wieczory najlepszy jest rozgrzewający borówkowy grzaniec bezalkoholowy i konfitura zimowa, której smak przywodzi na myśl Boże Narodzenie

Kiedy przyszła pandemia ruszyła sprzedaż internetowa przetworów

Do czasu pandemii głównym kanałem sprzedaży i promocji były kiermasze i jarmarki.

– Niemal każdy weekend mieliśmy zajęty. W sumie byliśmy obecni na ok. 60 takich imprezach rocznie – wspomina pan Tomasz. – Na jarmarkach zwykle odbywa się degustacja produktów. Tak zbieraliśmy opinie o naszych smakach, a dzięki temu, że naszymi klientami byli często właściciele sklepów i delikatesów, mamy teraz rozbudowaną sieć dystrybucji.

Kiedy przyszła pandemia i wszystkie imprezy zostały wstrzymane, ruszyła sprzedaż internetowa. Pani Agnieszka z mężem przez 12 godz. dziennie pakowali wówczas paczki. Obecnie dostarczają swoje produkty do ok. 150 sklepów detalicznych, a zamówienia spływają z różnych kanałów: przez social media, maila i ze sklepu internetowego.

Ich ambicją i jednym z najważniejszych planów jest eksport przetworów na Zachód, początkowo do Niemiec, krajów Beneluksu i Wielkiej Brytanii, gdzie owoce borówki amerykańskiej są najbardziej popularne.

fot.: SierszeńskaPicture of the author
Autor Artykułu:Katarzyna Sierszeńska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ten artykuł pochodzi z wydania top świnie 12/2022

czytaj więcej

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)