Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Rodzina>

Rolników czeka kolejny spis – rozpocznie się już 1 kwietnia

Obrazek

Powszechny Spis Rolny został przeprowadzony w Polsce od 1 września do 30 listopada 2020 roku. Podczas tych 3 miesięcy udało się spisać ponad 98% wszystkich gospodarstw rolnych w Polsce. Jednak niebawem rolnicy będą musieli się spisać ponownie.

Bartłomiej Czekała11 stycznia 2021, 06:00
Jak to możliwe? Nie chodzi tu o kolejny spis rolny – ten temat dla wszystkich rolników, którzy wzięli w nim udział jest zamknięty. Ale Główny Urząd Statystyczny przygotowuje się do przeprowadzenia kolejnego spisu, lecz na o wiele większą skalę. Mowa tu o Narodowym Spisie Powszechnym, który dotyczy wszystkich obywateli Polski, a więc także i rolników.

Kiedy rozpocznie się Narodowy Spis Powszechny?


Narodowy Spis Powszechny ma się rozpocząć 1 kwietnia 2021 roku.  Tym będzie obowiązywał samospis przez Internet. W szczególnych przypadkach będzie można to zrobić podczas rozmowy telefonicznej z rachmistrzem. Mieszkańcy dużych miast i małych wsi- wszyscy będą musieli dokonać spisu.

O co Polacy będą zapytani podczas spisu?


Ilu nas jest? Kim jesteśmy? Jak żyjemy? Na te pytania ma odpowiedzieć Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, czyli najważniejsze badanie statystyczne w kraju. W kwestionariuszu ankietowym trzeba będzie podać m.in. informacje o członkach rodziny i ich wykształceniu, wykonywanej pracy, wyznaniu, a także budynkach, w których mieszkamy. Po raz pierwszy w historii polskiej statystyki publicznej samospis internetowy będzie obowiązkowy.

- Szacujemy ludność Polski na około 38 milionów ludzi i proszę sobie wyobrazić, że my teraz te 38 milionów chcemy spisać. To olbrzymie przedsięwzięcie – mówił prezes GUS.  dr Dominik Rozkrut na antenie TVP Bydgoszcz.

 Narodowy Spis Powszechny to obowiązek każdego mieszkańca i kolejny etap, tworzenia bazy danych o nas samych - po zakończonym w listopadzie Powszechnym Spisie Rolnym.  Mimo wzięcia udziału w ubiegłorocznym badaniu wsi, rolnicy i tym razem będą musieli się spisać, bo pytania będą dotyczyć także innych sfer życia.

Bartłomiej Czekała
Źródło: GUS/TVP Bydgoszcz

Fot. pixabay


Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)