Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Rodzina>

Wojna czy inflacja - co jest gorsze dla Polaków? Są wyniki badań

Obrazek
Ostatnie miesiące upływają Polakom pod znakiem lęku. Jeszcze do niedawna obawialiśmy się pandemii, dziś boimy się inflacji i wojny, która toczy się niebezpiecznie blisko nas. Które z tych zagrożeń najsilniej działa na Polaków?
29 grudnia 2022, 09:29

W październiku GUS podał, że tzw. bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), spadł do –45,5 pkt, osiągając rekordowo niski wynik. Nawet w pandemii BWUK nie osiągnął poziomu poniżej -37 pkt. Wydarzeniem, które w ostatnim czasie tak mocno zaważyło na ufności konsumenckiej, była agresja Rosji na Ukrainę w lutym 2022. Polacy zaczęli obawiać się, że wojna przekroczy polsko-ukraińską granicę i będzie toczyć się także na naszym terytorium. Dodatkowo lęk wzbudza rosnąca z miesiąca na miesiąc inflacja. Wiele osób zaczęło bać się również utraty pracy, co przy obecnej sytuacji gospodarczej może stać się prawdziwą tragedią. 

Czego najbardziej boją się obecnie Polacy? 

Przeprowadzone przez pracownię Maison & Partners na zlecenie Grupy Assay badanie Assay Index 2022, którego wyniki zostały opublikowane w listopadzie, potwierdziły, że w ostatnim czasie wojna i bezrobocie zeszły na dalszy plan. Musiały ustąpić głównej obawie Polaków, jaką jest inflacja. 

Zdaniem ekspertów z Grupy Assay, Polacy tak bardzo boją się inflacji, ponieważ jesteśmy społeczeństwem konsumpcyjnym. Wydajemy zarobione pieniądze, nie mamy skłonności do oszczędzania i inwestowania. Z tego powodu kryzys gospodarczy naprawdę nas przeraża, bo nie jesteśmy do niego przygotowani. 


Więcej na ten temat przeczytasz na portalu halowies.plWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)