Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.plZaloguj
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>PROW - informacje specjalne>

Jak budować magazyn z premii dla młodego rolnika?

Obrazek

Zasadność niektórych inwestycji realizowanych w ramach premii dla młodych rolników, ich kosztorysowanie i rozliczanie nadal jest przedmiotem wielu pytań, które napływają do naszej redakcji. Poniżej garść pytań, które przesłał nam jeden z beneficjentów programu.

Grzegorz Ignaczewski19 lutego 2018, 07:01
Nasz Czytelnik pisze: Trafiłem w sieci na wasz artykuł na temat wydatkowania środków przyznanych w ramach premii dla młodego rolnika. Chciałbym zapytać o sposoby potwierdzania wydatków. Chodzi mi o konkretny przykład budowy magazynu.
  1. Rozumiem, że w ramach programu, można zrealizować taką inwestycję. Chciałbym się dowiedzieć, czy w przedkładanym biznesplanie musi znaleźć się dokładny kosztorys, przedstawiający jednostkowe wartości materiałów budowlanych? Czy chodzi o ogólny koszt realizacji?
  2. Przedstawienie detalicznych kosztów każdego materiału, jest praktycznie niewykonalne przed realizacją budowy. Nawet jeśli udałoby się przewidzieć zużycie materiałów (również niemożliwe ze 100% dokładnością), to pozostaje jeszcze zmienność cen (oferty hurtowni są z reguły ważne przez kilka - kilkanaście dni). Jeśli regulamin tego wymaga, to czy istnieje jakaś tolerancja zmian pojawiających się w trakcie budowy?
  3. Chciałbym również wiedzieć, jak wygląda rozliczenie wydatków. Czy jest to podobnie jak w przypadku rozliczeń kredytów budowlanych (na podstawie postępów budowy), czy może niezbędne są faktury za materiały i usługi?
  4. Jeżeli potrzebne są faktury, to zapewne ich uznawalność opiera się o dane z projektu budowy. Czy w takim przypadku, przed złożeniem wniosku o premię, należy posiadać już gotowy projekt?
  5. Czy w przypadku, kiedy niezbędne są faktury, potrzebne będą również potwierdzenia płatności? Co w przypadku transakcji gotówkowych?

Nasz redakcyjny ekspert Grzegorz Ignaczewski przygotował kompleksowe odpowiedzi na powyższe pytania.

Podstawą rozliczenia inwestycji budowlanych w "młodym rolniku" jak i innych działaniach PROW jest kosztorys inwestorski sporządzony na podstawie zatwierdzonego projektu (właściwy starosta powiatowy) przez uprawnionego kosztorysanta. Jeżeli wnioskodawca posiada taki projekt i kosztorys już na etapie składania wniosku o przyznanie premii, może oczywiście go dołożyć już wtedy i w biznesplanie ując wartości inwestycji na podstawie kosztorysu. Jeżeli jednak nie posiada tego dokumentu, w biznesplanie wartość inwestycji ujmuje się szacunkowo, a po sporządzeniu kosztorysu należy dokument ten dostarczyć do ARiMR i zaktualizować biznesplan.

Co do rozliczenia wydatków – podstawą rozliczenia są oczywiście opłacone faktury. Mamy tu dwie możliwości – albo realizacja inwestycji tzw. sposobem gospodarczym – czyli inwestor sam kupuje materiały i roboty i na każdy zakup ma fakturę (wtedy musimy mieć kosztorys szczegółowy), albo realizacja tzw. sposobem zleconym – czyli całość inwestycji zlecona jednemu wykonawcy, który na koniec wystawia jedną fakturę (w tym wypadku wystarczy kosztorys uproszczony). W pierwszym przypadku ilość i wartość poszczególnych materiałów i robót jest weryfikowana na podstawie przedłożonego kosztorysu, w drugim przypadku nie weryfikuje się poszczególnych pozycji tylko łączną kwotę za wykonanie obiektu.

Co do sposobu płacenia – przepisy rozporządzenia w sprawie pomocy dla młodych rolników tego nie precyzują, jednak praktyka pokazuje, że ARiMR wymaga dokonywania płatności w formie bezgotówkowej (przelew).

Picture of the author
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy