Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>PROW - informacje specjalne>

Młody Rolnik: odzyskać podatek VAT

Obrazek

Mam pytanie: Korzystam z działania Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich, Premia dla Młodego Rolnika. Czy jest możliwość odzyskania podatku VAT?

dr Piotr Łuczak10 kwietnia 2018, 06:00
Korzystam z działania Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich, Premia dla Młodego Rolnika. Czy jest możliwość odzyskania podatku VAT?

Odpowiedź: Nie ma żadnego związku pomiędzy przepisami VAT a ustawą o PROW, stwierdza Roman Włodarz, prezes Śląskiej Izby Rolniczej, nasz ekspert VAT. Zatem Młody Rolnik lub Pomoc na rozpoczęcie działalności gospodarczej na obszarach wiejskich nie są żadną przeszkodą dla pełnych rozliczeń VAT (jako podatnik czynny).

W Biznesplanie Młodego Rolnika kwoty zakupów inwestycyjnych podaje się w wartościach brutto (Tabela 19), natomiast w działaniu Pomoc na rozpoczęcie... podaje się wartości brutto i netto (Tabela II.1.1 biznesplanu). Teoretycznie, zarówno Młody Rolnik (jeśli wcześniej już posiadał gospodarstwo lub prowadził działalność pozarolniczą) jak i beneficjent Pomocy na  rozpoczęcie... mogą być czynnymi podatnikami VAT w momencie zakupu przedmiotowych środków trwałych. Jeśli tak jest, wypełniają Wnioski i biznesplany zgodnie z instrukcją, jednak faktycznie, na podstawie faktur VAT, mogą rozliczyć tylko kwoty netto.

Jeśli w momencie dokonywania zakupów inwestycyjnych związanych z operacją PROW, beneficjenci byli rolnikami ryczałtowymi, to możliwe są 2 warianty:
  • przed zakupem (nie ma tu znaczenia data otrzymania środków z ARIMR) rolnik składa zgłoszenie rejestracyjne VAT-R i następnie, już jako podatnik czynny, dokonuje zakupów i rozlicza VAT;
  • rolnik dokonuje zakupów inwestycyjnych jako rolnik ryczałtowy (nie może odliczyć VAT) a następnie, np. po upływie roku, dokonuje zgłoszenia rejestracyjnego i już jako podatnik czynny może, zgodnie z przepisami o korekcie (art. 91 Ustawy o VAT), częściowo odliczyć VAT od tych zakupów, przy czym dotyczy to tylko przedmiotów, w rozumieniu środków trwałych, o wartości >15000 zł.


Fot. Idźkowski


Picture of the author
Autor Artykułu:dr Piotr Łuczak
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)