Młody rolnik a rozpoczęcie działalności rolniczej – kolejne zmiany w przepisach

Zbliża się kolejny nabór wniosków na przyznanie młodym rolnikom 100 tys. zł premii na rozpoczęcie działalności rolniczej i do naszej redakcji spływa coraz więcej pytań od potencjalnych beneficjentów tego działania z PROW 2014-2020. Nasz redakcyjny ekspert Grzegorz Ignaczewski odpowiada dziś na kolejne pytanie.
Odpowiedź: Rzeczywiście w tym roku przepisy maja być zmienione. Począwszy od tego
roku młody rolnik będzie miał aż 24 miesiące od rozpoczęcia gospodarowania na złożenie wniosku o przyznanie premii.
Co do zasady, za dzień rozpoczęcia takiej działalności będzie uznawany dzień,kiedy wnioskodawca stał się właścicielem lub posiadaczem gospodarstwa o powierzchni przynajmniej 1 ha użytków rolnych (mowa o hektarze fizycznym).
Wyjątkiem jest sytuacja, gdy przed nabyciem ziemi wnioskodawca:
- zgłosił zwierzęta gospodarskie do rejestru,
- złożył wniosek o płatności bezpośrednie,
- wystąpił o pomoc finansową w ramach funduszy unijnych lub pomocy krajowej,
- prowadził dział specjalny produkcji rolnej.
W wymienionych czterech sytuacjach za datę rozpoczęcia działalności rolniczej uznaje się datę jednego z powyższych zdarzeń lub datę rozpoczęcia prowadzenia produkcji w dziale specjalnym.
Jednak pojawiła się propozycja resortu dopuszczająca również sytuację odwrotną – tzn. mimo nabycia hektara, wnioskodawca faktycznie nie rozpoczął działalności rolniczej i wówczas w uzasadnionych przypadkach ma być brana pod uwagę data wykonania jednej z powyższych czynności jeżeli jest późniejsza niż nabycie ziemi. Jeżeli takie przepisy wejdą w życie rozwiążą
problem spadkobierców, którzy po odziedziczeniu spadku nie uprawiali faktycznie ziemi.