Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>PROW - informacje specjalne>

Wykształcenie rolnicze a przejęcie gospodarstwa

Obrazek

Sprawy dziedziczenia gospodarstw i dokumentów potrzebnych do prowadzenia działaności rolniczej nadal budzą Wasze wątpliwości, które staramy się rozwiać. Poniżej, jedno z pytań, które otrzymaliśmy kilka dni temu.

Grzegorz Ignaczewski13 listopada 2017, 11:14

Pytanie: Jestem 34 latkiem, który wychował się w gospodarstwie rolnym o pow. 25 ha i obecnie liczącym 30 szt. bydła mlecznego. Moja ścieżka nauki nie była związane ściśle z rolnictwem. Ukończyłem Wyższe studia magisterskie niezwiązane z rolnictwem. Chciałbym przejąć gospodarstwo rolne od rodziców, co wiążę się z szeregiem pytań. Po pierwsze chciałbym skorzystać z dofinansowania dla młodego rolnika i chciałbym wiedzieć jakie powinienem mieć wykształcenie aby z niego skorzystać? Czy muszę opłacać KRUS, czy ZUS w zupełności wystarczy, ponieważ jestem obecnie zatrudniony w firmie motoryzacyjnej?

Odpowiedź: Wykształcenie musiałby Pan uzupełnić - np. poprzez studia podyplomowe na kierunku związanym z rolnictwem.

Co do KRUS – składając wniosek o premie dla młodego rolnika nie musi Pan być ubezpieczony w KRUS, ale jest to wymagane w momencie składania wniosku o wypłatę I raty pomocy.

Od tego momentu, do  dnia upływu 12 miesięcy od dnia wypłaty I raty pomocy musi Pan być ubezpieczony w KRUS z mocy ustawy i w pełnym zakresie – a to oznacza, że w tym czasie nie może Pan pracować na podstawie umowy o pracę.   gi



Newsletter rynkowy
Picture of the author
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)