Czy zakup przyczepy podniesie GVA?

Pytanie: W nowym PROW na zakup maszyn maksymalna kwota pomocy wynosi 200 tys. a czy jest też minimalna kwota pomocy? Nie korzystałem jeszcze z pomocy PROW i czy w związku z tym będę miał większe szanse aby je teraz otrzymać? Myślę nad zakupem nowej przyczepy, ale nie jestem pewien, czy ona podniesie mi dochodowość o te 10 proc.?

r e k l a m a

Odpowiedź: W zatwierdzonym PROW 2014-2020 w przypadku "Modernizacji gospodarstw rolnych" mówi się, że minimalna wartość kosztów kwalifikowanych uprawniająca do uzyskania pomocy to 50 tys. zł. Dotyczy to oczywiście wartości inwestycji w kwotach netto. O tym czy będą jakieś dodatkowe preferencje dla rolników, którzy dotychczas nie korzystali z tej pomocy zadecyduje ostatecznie resort rolnictwa w rozporządzeniu, którego choćby projektu do dziś nie poznaliśmy.
 
Co do wzrostu GVA o wspomniane 10 proc. - wzrost ten można wykazać także zwiększeniem skali produkcji  (przynajmniej tak było dotychczas), a nie tylko wpływem samej inwestycji. Chodzi tu np. o sytuacje, gdy zwiększa się powierzchnia gospodarstwa lub obsada zwierząt.  gi

Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz mieć nieograniczony dostęp do najlepszych informacji rolniczych? Skorzystaj z oferty naszej prenumeraty.
Pokaż komentarze

Zobacz także

więcej artykułów z tej kategorii