Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Szkody łowieckie>

Jakie zmiany w Prawie łowieckim?

Znamy już rekomendacje resortu środowiska do nowelizacji ustawy Prawo łowieckie. Czy proponowane przepisy będą działały na korzyść rolników?

Aneta Lewandowska30 stycznia 2018, 13:49
Minister środowiska Henryk Kowalczyk przedstawił swoje rekomendacje do nowelizacji ustawy Prawo łowieckie. Jak zmienią się przepisy? Możliwe, że kilka zadziała na korzyść rolników. Resort środowiska doprecyzował proponowane zmiany.

Odległość od zabudowań


Wypadki się zdarzają, ale można zminimalizować ich ryzyko, zachowując odpowiednią odległość polowania od budynków mieszkalnych.
– Rekomendujemy podwyższenie obecnie obowiązującej odległości na tyle, aby zachować możliwość dalszego prowadzenia gospodarki łowieckiej – mówi minister Kowalczyk.

Proponowane przez resort zwiększenie odległości nie jest spektakularne – w rekomendacji jest to tylko 150 metrów. Szef resortu środowiska nie wysłuchał w tej kwestii apeli organizacji ekologicznych, które postulowały za 500 metrami. Jak twierdzi minister Kowalczyk, to za dużo, a polowania mogłyby mieć miejsce tylko w dużych lasach.
– To z kolei uniemożliwiłoby skuteczną redukcję populacji zwierzyny, w tym dzika w ramach zwalczania afrykańskiego pomoru świń (ASF) oraz powodowałoby ogromne szkody w rolnictwie – mówi minister Kowalczyk.

Zmiany w wyłączaniu ziemi z obwodu


Resort środowiska rekomenduje także zmiany w zasadach wyłączenia ziemi z obwodu łowieckiego. Chociaż już teraz jest to możliwe, to minister proponuje spore ułatwienie dla wszystkich chętnych.
Według niego, każdy właściciel nieruchomości znajdującej się na obszarze łowieckim mógłby wyłączyć działkę z obwodu składając oświadczenie w formie aktu notarialnego bez podania przyczyny.

Szykują się zmiany w PZŁ


Minister Kowalczyk chce zmienić zasady powoływania Łowczego Krajowego. Według jego rekomendacji, to minister środowiska miałby mieć moc powoływania i odwoływania z tego stanowiska. W ten sposób resort miałby większą kontrolę nad Polskim Związkiem Łowieckim.
– Rekomendujemy również, by ponownie rozpatrzyć kwestie odszkodowań w zakresie przejęcia przez PZŁ zobowiązań kół łowieckich z tytułu niewypłacanych w terminie odszkodowań za szkody łowieckie – mówi minister Kowalczyk – Jeżeli koło łowieckie nie wypłaci go w terminie, obowiązek ten – zgodnie z ustawą – przeszedłby na Polski Związek Łowiecki z zachowaniem możliwości zwrotnego roszczenia  od koła łowieckiego.

Nie tylko Łowczego Krajowego mogą dotknąć zmiany. Resort środowiska proponuje, by w zarządzie PZŁ i komisji rewizyjnej nie mogły zasiadać osoby, które pracowały dla PRL-owskich służb bezpieczeństwa. Jak twierdzi Sławomir Izdebski, szef rolniczego OPZZ, ta ostatnia zmiana jest zasługą jego wielokrotnych apeli o dekomunizację PZŁ.Chcesz wiedzieć więcej na temat stanowiska ministra Kowalczyka na temat gospodarki łowieckiej i proponowanych zmian? Przeczytaj pełną wersję wywiadu z Henrykiem Kowalczykiem do wydania 2/2018 top agrar Polska.


al
fot. Sierszeńska


Picture of the author
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)