Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Szkody łowieckie>

Nadchodzi reforma Polskiego Związku Łowieckiego. Co ważnego się zmieni dla rolników?

Obrazek

Szykują się spore zmiany w prawie łowieckim, których celem jest zwiększenie liczby myśliwych. Rząd chce m.in. włączyć myśliwych niezrzeszonych do kół oraz likwidować te koła, które nie realizują polityki państwa w zakresie odstrzałów.

wk15 października 2021, 12:31

O zmianach w Polskim Związku Łowieckim poinformował w Sejmie przy okazji dyskusji na temat afrykańskiego pomoru świń, wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka.

Większa otwartość kół

Zapowiedział on włącznie 30 tys. niezrzeszonych myśliwych do kół Polskiego Związku Łowieckiego. - Nie ma niezrzeszonych. Niezrzeszony nie wykonuje żadnych prac. Nie musi wykonywać liczenia, nie musi iść na wycenę szkód, nie musi płacić odszkodowania. On po prostu bierze karabin wsiada w elegancki samochód, podjeżdża i denerwuje rolnika, bo mówi że on tu ma odstrzał a co się będzie działo to mnie nie interesuje -  tłumaczył posłom wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka.

Obecnie w Polskim Związku Myśliwych jest ok. 120 tys. członków

Związek będzie także bardziej otwarty na myśliwych. Minimalna ilość  członków w kole będzie wynosiła 20 osób. Zdaniem ministra E. Siarki koła np. 10 osobowe nie mają racji bytu i są źle postrzegane.

- Jest problem w wielu miejscach gdzie mamy takie koła, gdzie ludzie z miast są członkami koła i oni nie chcą przyjmować miejscowych. Ale łowczy nie ma instrumentów, aby na to wpłynąć i dlatego musimy to zmienić ustawowo – przekonywał minister E. Siarka.

Karna likwidacja kół

Jednocześnie rząd zamierza likwidować koła, które nie będą chciały prowadzić planowego odstrzału.

- Jeżeli dane koło nie będzie realizowało polityki państwa w zakresie łowiectwa chcemy doprowadzić do możliwości wykluczenia koła z zrzeszenia. Wykluczenie oznacza brak możliwość dzierżawy – mówił wiceminister Siarka.

Kłopot z badaniami myśliwych

Zdaniem rządu takie zmiany legislacyjne są konieczne nie tyko z powodu potrzeby intensyfikacji walki z ASF, ale także z powodu uchwalonych w 2018 r. przepisów o obowiązkowych badaniach myśliwych. Zgodnie z nimi w przyszłym roku trzeba sprawdzić czy wszyscy myśliwi spełniają wymogi medyczne do posiadania broni. Istnieje obawa, że nawet 30% ludzi może nie mieć przedłużonych uprawnień.

 – Wykluczy to ludzi najbardziej efektywnych, starszych myśliwych, którzy znają teren mają cierpliwość i czas, nie muszą grzebać na ambonie w komórce, rozmawiać z dziewczyną tylko rzeczywiście polują – kontynuował E. Siarka. 

Kolejne zmiany

Resort klimatu  środowiska planuje także zmiany w systemie szkolenia myśliwych oraz zapowiedział zmiany w sposobie liczenia dzików do czego będą wykorzystane nowoczesne technologie. Planowane jest także wprowadzenie elektronicznej książki polowań, co pozwoli na bieżąco kontrolować sytuację. – Ja wtedy rano idąc do ministerstwa będą wiedział, że  w ciągu nocy na polowaniu było np. 5100 myśliwych i strzelili 120 dzików – podsumował wiceminister E. Siarka.

 wkWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)