Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Szkody łowieckie>

ODR zajmą się szacowaniem szkód łowieckich!

Obrazek

Wojewódzkie Ośrodki Doradztwa Rolniczego będą szacować straty łowieckie – zdecydował dzisiaj Sejm. Odrzucono wnioski opozycji i rolników, aby zajęła się tym Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa lub Izby Rolnicze.

wk15 czerwca 2018, 17:29
Zmiana przepisów była konieczna, gdyż poprzedni pomysł, aby szacowaniem strat wyrządzonych przez dzikie zwierzęta zajęli się sołtysi, okazał się niewypałem. Projekt nowelizacji zgłosili posłowie Prawa i Sprawiedliwości, którzy dość niespodziewanie w pierwszej kolejności zostali skrytykowanie przez …swoich kolegów klubowych.

– Mnie się wydaje, że tytuł ustawy jest nieadekwatny do treści i powinien brzmieć projekt ustawy o zakłóceniu systemu funkcjonowania polskich Lasów Państwowych. Przeciwko takiej destabilizacji zebrano 3,5 mln podpisów w latach 2014-2015. Ta ustawa jest bardzo szkodliwa – mówił w czwartek na połączonych komisji rolnictwa i środowiska były minister środowiska Jan Szyszko.

Poszło o zapis, który określał, że koszty szacowania strat będzie pokrywał fundusz leśny Lasów Państwowych. Obecni na sali obrad przedstawiciele Lasów Państwowych przypomnieli posłom PiS jak będąc w opozycji zarzucali koalicji PO-PSL wydawanie pieniędzy LP na drogi. Ich zdaniem osłabianie funduszu leśnego jest niedopuszczalne. „Solidarność” Lasów Państwowych zagroziła też strajkiem przeciwko poprawce.


– Kolejne osłabianie Lasów Państwowych doprowadzi do tego, że padnie cała ochrona przyrody - mówił Piotr Słoka z NSZZ „Solidarność” leśników.   

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami klub Platformy Obywatelskiej zgłosił poprawkę polegająca na wykreśleniu z komisji szacujących straty pracowników ODR-ów oraz wpisaniu na ich miejsce przedstawicieli Izb Rolniczych.

– Jednocześnie proponujemy, aby wpisać w ustawę, że rolnik ma być obecny podczas szacowania szkody – powiedział poseł Artur Dunin z Platformy Obywatelskiej.

Z kolei klub Kukiz’15 oraz organizacje rolnicze apelowały, aby obowiązki szacowania strat przekazać do ARiMR.

- Szkody powinna szacować Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Z wielu źródeł dostajemy informację, że są problemy z kadrami w ośrodkach doradztwa rolniczego. Zwróciłem się do ministra rolnictwa z prośbą o informację o stan kard w ODR. Ponieważ minister nie odpowiedział zakładam, że jest tam bardzo źle – mówił poseł Jarosław Sachajko.

Zdaniem szefa sejmowej komisji rolnictwa w związku z przejściem na elektroniczne składanie wniosków o dopłaty bezpośrednie pracownicy ARiMR mają teraz mniej obowiązków i mogą zająć się szacowaniem strat.

– W projekcie OPZZiOR od dawna zapisaliśmy, że szkody szacuje obligatoryjnie ARiMR. Jest tam dział kontroli na miejscu, który zajmuje się szacowaniem strat po nawałnicach i przymrozkach – przekonywał również Sławomir Izdebski z OPZZiOR.

– Środowiska rolnicze nie akceptują obecnego modelu szacowania strat. To skarb państwa jest właścicielem dzikich zwierząt i to minister środowiska odpowiada za prawidłową gospodarkę łowiecką. Dla rolnika partnerem jest Skarb Państwa, a nie myśliwi. Dlatego moje roszczenia powinny iść do właściciela, a nie dzierżawcy obwodu łowieckiego – mówił Krzysztof Tołwiński z Federacji Gospodarstw Rodzinnych

Głos rządu

Minister Kowalczyk powiedział, że dla niego nie ma znaczenia czy szkody będzie szacował pracownik ODR czy ARiMR. Ale o wyborze ODR-ów zdecydował ministe rolnictwa, który nadzoruje obie instytucje. Minister środowiska rozwiewał także wątpliwości czy wystarczy pracowników ODR-ów do szacowania szkód.
–- Uznano, że ODR maja większe moce przerobowe. Pragnę uspokoić każdej gminie jest przydzielony przedstawiciel ODR, a w powiecie są zespoły doradców. Z wojewódzkimi ośrodkami będą oczywiście podpisywane umowy, ale to nie znaczy, że doradcy siedzą w Warszawie, Kielcach czy inny mieście wojewódzkim i będą musieli jechać 100 km do gminy– mówił Henryk Kowalczyk.

Minister środowiska zwrócił również uwagę, że ODR też mają teraz mniej obowiązków i z chęcią zajmą się szacowaniem.

– Konsultowaliśmy się z ODR-ami i oni chętnie podejmą się tego zadania.  W przypadku pomysłu powierzenia tych funkcji Izbom Rolniczym mielibyśmy powtórkę z sołtysów. To są funkcje społeczne – mówił Henryk Kowalczyk.

Mimo wielu emocji Sejm ostatecznie zdecydowaną większością przyjął propozycje posłów PiS, aby szacowaniem szkód zajęli się pracownicy ODR-ów. "Za" 355 posłów," przeciw" tylko 50, a "wstrzymało się od głosu" 13 posłów.   wk


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)