Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.plZaloguj
Strona główna>Artykuły>Prawo>Szkody łowieckie>

Polowania zbiorowe znów legalne!

Obrazek

Rząd luzuje ograniczenia związane z walką z Covid-19. Od dzisiaj legalne są między innymi polowania zbiorowe oraz inne działania, których celem jest walka z afrykańskim pomorem świń.

wk31 stycznia 2021, 14:47
29. stycznia na stronach Rządowego Centrum Legislacji zostało opublikowane rozporządzenie „zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii”.

Oprócz wielu przepisów uchylających liczne obostrzenia związane z walka z koronawirusem (zniesieniu zakazu prowadzenia działalności w tzw. galeriach handlowych czy zniesienie tzw. godziny dla seniorów) znalazły się te związane z działalnością myśliwych. I tak rząd zezwolił na:

•    organizowanie poszukiwań padłych zwierząt mogących stanowić zagrożenie epizootyczne,
•    budowę urządzeń ograniczających lub zatrzymujących migrację zwierząt w celu zatrzymania rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych zwierząt
•    organizację polowań zbiorowych, w trakcie których dokonuje się odstrzału zwierzyny w celu ograniczenia liczebności populacji mogącej stwarzać zagrożenie epizootyczne.

O cofnięcie zakazu prowadzenia polowań zbiorowych walczył m.in. Polski Związek Łowiecki. Łowczy Krajowy PZŁ Paweł Lisiak w pismach kierowanych do premiera Mateusza Morawieckiego oraz do ministerstwie klimatu i środowiska i ministerstwa rolnictwa wskazywał, że brak takiej możliwości oznacza, że myśliwi nie mogą wykonywać ustawowo nałożonych obowiązków. Tym samym nie mogą skutecznie ochraniać polskich pół, łąk i lasów przed ogromnymi i ciągłymi szkodami wyrządzonymi przez zwierzynę i skutecznie wspierać rolników w walce z ASF. Zwracano także uwagę, że to właśnie polowania zbiorowe są ważną i istotną częścią realizacji rocznych planów łowieckich.

Ważne Tematy