MŚ uspokaja: wojewodowie dowiedzą się o zmianach w Prawie łowieckim

Gdzie zgłaszać szkody łowieckie? Kołu łowieckiemu czy do gminy? Rośnie społecznie niezadowolenie w związku z brakiem formalnych informacji o zmianach w Prawie łowieckim.
Zapytaliśmy też Ministerstwo Środowiska, czy poinformowało formalnie samorządy lokalne o tej zmianie. Resort odpisał nam dzisiaj: „(…) pismo informacyjne dot. zmian w szacowaniu szkód zostanie niebawem przesłane do wojewodów. Dodatkowo planowane są dalsze działania informacyjne.
Ustawa z 22 marca 2018 r. o zmianie ustawy - Prawo łowieckie określa, że wniosek zgłoszenia szkody w uprawach i płodach rolnych powinien zawierać imię i nazwisko poszkodowanego, adres zamieszkania, miejsce wyrządzenia szkody oraz rodzaj uszkodzonych upraw lub płodów rolnych. Ustawa nie wprowadza wzoru formularza zgłoszenia.
Przypominamy zatem, że wg Ministerstwa Środowiska:
„(…) ustawa z dnia 22 marca 2018 r. o zmianie ustawy - Prawo łowieckie została opublikowana 30 marca br. (Dz. U. poz. 651). Zgodnie z nowymi przepisami wnioski o oszacowanie szkód wyrządzonych przez zwierzęta łowne w uprawach i płodach rolnych od 1 kwietnia 2018 r. powinny być składane do organu wykonawczego gminy właściwej ze względu na miejsce wystąpienia szkody.
Wniosek powinien zwierać w szczególności:
- imię i nazwisko lub nazwę, adres miejsca zamieszkania albo adres i siedzibę oraz numer telefonu właściciela lub posiadacza gruntów rolnych,
- wskazanie miejsca wystąpienia szkody,
- wskazanie rodzaju uszkodzonej uprawy lub płodu rolnego.”
Dodajmy też, że już w marcu PZŁ poinformowało swoich członków okólnikiem, że koła łowieckie nie przyjmują zgłoszeń szkód.
Fot. Daleszyński