Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Szkody łowieckie>

Szkody łowieckie? Już ich nie zgłosisz u myśliwych!

Obrazek

Po nowelizacji Prawa łowieckiego zmienia się adres zgłaszania szkód łowieckich. Oto, co ustaliliśmy.

dr Piotr Łuczak4 kwietnia 2018, 14:38
Od 1 kwietnia br. – uwaga, to nie prima aprilis – szkody łowieckie należy zgłaszać do swoich gmin, a nie do kół łowieckich. Jednak w gminach nic formalnie na ten temat nie wiedzą.

Słyszałam, że są prace nad nowelizacją prawa łowieckiego, ale nie dostaliśmy z Ministerstwa Środowiska żadnych wytycznych. Czekam, aż pojawi się jakieś rozporządzenie – powiedziała nam urzędniczka z jednej z gmin w Wielkopolsce.

W podobnym tonie wypowiedzieli się pracownicy gmin z innych rejonów kraju, gdzie zadzwoniliśmy.

Poprosiliśmy Ministerstwo Środowiska o jak najszybszą interpretację. Oto, co nam dziś odpisano:
„(…) Ministerstwo Środowiska informuje, że ustawa z dnia 22 marca 2018 r. o zmianie ustawy - Prawo łowieckie została opublikowana 30 marca br. (Dz. U. poz. 651). Zgodnie z nowymi przepisami wnioski o oszacowanie szkód wyrządzonych przez zwierzęta łowne w uprawach i płodach rolnych od 1 kwietnia 2018 r. powinny być składane do organu wykonawczego gminy właściwej ze względu na miejsce wystąpienia szkody.

Wniosek powinien zwierać w szczególności:
  • imię i nazwisko lub nazwę, adres miejsca zamieszkania albo adres i siedzibę oraz numer telefonu właściciela lub posiadacza gruntów rolnych,
  • wskazanie miejsca wystąpienia szkody,
  • wskazanie rodzaju uszkodzonej uprawy lub płodu rolnego.

W minionych dniach PZŁ poinformowało też swoich członków okólnikiem, że myśliwi nie mają się zajmować przyjmowaniem zgłoszeń szkód łowieckich, a robią to gminy. Pismo wysłał do kół dr Lech Bloch. To były przewodniczący zarządu głównego PZŁ, który od końca marca jest już na emeryturze, ale dotychczasową funkcję pełni honorowo, do czasu wyboru nowego łowczego. A wybory już jutro! Z listy kandydatów nowego łowczego wybierze minister środowiska. To trochę potrwa.

O nowelizacji Prawa łowieckiego pisaliśmy w TAP 4/2018. KLIKNIJ

CZYTAJ TAKŻE: Nowe prawo łowieckie: Szkody oszacuje sołtys, myśliwy i rolnik


Picture of the author
Autor Artykułu:dr Piotr Łuczak
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)