Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Szkody łowieckie>

Szkody łowieckie w Łódzkiem

Obrazek

– Niektóre koła łowieckie ignorują zgłoszenia szkód przez rolnika, nie stawiają się w terminie 7 dni od jej zgłoszenia, same szacują bez obecności rolnika – mówi mec. Lilla Perka, radca prawna obsługująca Izbę Rolniczą Województwa Łódzkiego.

Andrzej Sawa1 marca 2018, 07:37
Niektóre koła łowieckie ignorują zgłoszenia szkód przez rolnika, nie stawiają się w terminie 7 dni od jej zgłoszenia, same szacują bez obecności rolnika. Ten powinien zapoznać się z protokołem i ewentualnie go podpisać – mówi mec. Lilla Perka, radca prawna obsługująca Izbę Rolniczą Województwa Łódzkiego.

Uzupełnia jednak, że są też koła, które dogadują się z rolnikami i należycie wypłacają odszkodowania. Podkreśla, że jeśli rolnik nie godzi się na kwotę odszkodowania, ma prawo złożyć pozew do sądu. W trakcie postępowania przed sądem zdarza się, że wychodzą „kwiatki”, np. koło wyciąga przed sądem protokoły, o których rolnik nic nie wie. Takie szacowanie jest nieważne, ale sąd różnie do nich podchodzi.

– Miałam przypadek, że rolnik za zniszczony rzepak domagał się od koła 4 tys. zł odszkodowania. W tej sprawie sąd I instancji przeprowadził łącznie aż 11 rozpraw. Sprawa trwała 2 lata. Koło zapłaciło tę kwotę plus koszty sądowe, opinie biegłych, wynagrodzenie adwokata. Owe koszty wyszły wielokrotnie więcej niż żądana suma odszkodowania – deklaruje pani mecenas.

– Gdyby strony dogadały się między sobą, myśliwi byliby znacznie mniej stratni, a problem zdecydowanie szybciej rozwiązany. Prawdopodobnie koło szło na zniechęcenie rolników do wnoszenia pozwów w sądzie – wyciąga wniosek radca.

as
fot. Łuczak


Picture of the author
Autor Artykułu:Andrzej Sawa
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)