Uwaga! Populacja bobra wzrosła pięciokrotnie!

Pogłowie bobrów szybko rośnie podobnie jak wysokość odszkodowań za szkody przez nie wyrządzone. Niestety planowany odstrzał mocno kuleje. Tymczasem mieszkańcy terenów najbardziej narażonych na działalność tych zwierząt apelują o szybkie działanie.
– Gatunek ten coraz częściej osiedla się w stosunkowo niewielkiej odległości od siedzib ludzkich, a przez swoją działalność zmienia stosunki wodne zarówno w bezpośrednim otoczeniu, jak również na terenach przyległych – poinformowała posłów Rafał Weber, wiceminister infrastruktury.
Jaka jest rola bobra w środowisku
Odszkodowania za szkody wyrządzone przez bobry = 17 mln zł

Bóbr objęty jest ochroną, ale nie jesteśmy bezradni
- płoszenie i niepokojenie,
- umyślne zabijanie,
- niszczenie siedlisk oraz usuwanie żeremi i tam.
Porozumienie w sprawie małego odstrzału bobra
– Powyższe porozumienie ma na celu kontrolę populacji bobra europejskiego na terenach obwodów łowieckich, dzierżawionych przez koła łowieckie. Redukcja populacji ma w głównej mierze dotyczyć obszarów, w których szkody powodowane przez bobry są najbardziej dotkliwe – m.in. tam, gdzie zwierzęta te uszkadzają wały przeciwpowodziowe czy urządzenia melioracyjne. Ma to z jednej strony zapewnić większe bezpieczeństwo obywateli i ich dobytku, a z drugiej zwiększyć akceptację ochrony tego gatunku – poinformowała posłów Małgorzata Golińska wiceminister klimatu i środowiska.
Niestety realizacja tego porozumienia pozostawia wiele do życzenia.

źrodło: MKiŚ
– Biorąc powyższe pod uwagę, należy przyjąć, że obecność bobra w Polsce jest pożądana, niemniej jego rosnąca populacja wymaga stosowania odpowiednich kroków regulujących ją. Resort środowiska stara się zapewnić odpowiednie ramy prawne, które pozwoliłyby na racjonalne gospodarowanie populacją bobra przy jednoczesnym dochowaniu wymogów płynących ze zobowiązań międzynarodowych – podsumowała M. Golińska.
Żuławy żądają szybkiego działania w sprawie bobrów
– W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców i mienia gmin położonych na terenie Żuław (gmina Gronowo Elbląskie, gmina wiejska Elbląg, gmina Markusy oraz miasto i gmina Dzierzgoń), w związku z agresywną ekspansją bobrów na infrastrukturze przeciwpowodziowej, wnioskujemy o podjęcie szybkich działań zmierzających do zdjęcia ochrony prawnej z bobra europejskiego i znaczne zredukowanie populacji bobra na terenie Żuław oraz ograniczenie jego bytności na terenach depresyjnych czyli terenach położonych poniżej poziomu morza – poinformował posłów z komisji ochrony środowiska Stanisław Sołowiej, główny specjalista ds. zarzadzania kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Elblągu.
Działanie bobrów stanowi zagrożenie nie tylko dla mienia ludzi, ale także dla zwierząt hodowlanych. Tu na zdjęciu poniżej krowa w zapadniętej norze bobrowej w gminie Markusy.

fot. ilustracyjne: Pixabay