Wywiad z Henrykiem Kowalczykiem, ministrem środowiska

Czy nowy minister środowiska jest myśliwym? Co sądzi o konieczności zmian w Prawie łowieckim? Przeczytaj pełną wersję wywiadu do wydania 2/2018 top agrar Polska.
Dr Piotr Łuczak, top agrar Polska: Panie ministrze, czy jest pan myśliwym?
Henryk Kowalczyk: Nie jestem myśliwym, ale rzeczywiście, ilekroć ktoś z mediów odwiedza mnie w resorcie, często pada takie pytanie. Niektóre portale zrobiły ze mnie myśliwego, pewnie dlatego, że brałem udział w jednym z hubertusów. Przypomnę jednak, że to nie tylko święto myśliwych i leśników, ale również rolników.
P.Ł.: Polityka klimatyczna, geologia, edukacja ekologiczna, przyroda, leśnictwo, łowiectwo, odpady, ochrona powietrza, ochrona przed hałasem, odory, odnawialne źródła energii – a do tego pozwolenia zintegrowane, systemy środowiskowe i opłaty za korzystanie ze środowiska – to główne obszary ministra środowiska. Całkiem spory zakres zadań!
H.K.: Do Ministerstwa Środowiska przyszedłem, pełniąc wcześniej stanowisko szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów. Dlatego nic z zagadnień rządowych nie jest mi obce, także w zakresie środowiska. Ważny jest może nie tyle szeroki zakres zadań, za które odpowiada resort środowiska, ale problemy, jakie są związane z tymi zagadnieniami.
P.Ł.: Od stycznia mamy nową instytucję – Wody Polskie, podległe pana resortowi. Jakie zadania stawia pan przed tą instytucją?
H.K.: Od razu uprzedzę, że resort środowiska nie zajmuje się już wodami. Dział administracji gospodarka wodna został przekazany do Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Śródlądowej, wraz ze wszystkimi kompetencjami i pracownikami zajmującymi się tym obszarem.
P.Ł.: To rzeczywiście news. Porozmawiajmy zatem o gospodarce łowieckiej: ile mamy dzików w Polsce?
H.K.: Szacunki są różne i nie do końca wiarygodne. Kluczowa nie jest jednak liczba dzików w skali kraju, ale...
Aby czytać wszystkie artykuły ze strefy Premium dołącz do grona subskrybentów już teraz! Skorzystaj ze specjalnej oferty – teraz tylko 3 zł za pierwsze 3 miesiące nieograniczonego dostępu do top agrar Premium.
Codziennie przygotowujemy dla Ciebie m. in. fachowe artykuły, porady i komentarze ekspertów, raporty oraz prognozy rynkowe. Bądź na bieżąco z tym, co najważniejsze dla rolnika.
SubskrybujZaloguj się