Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Technika>Targi wystawy>

"Kłamie ten, kto obiecuje Wam wyższe dopłaty!"

Obrazek

Dziś podczas otwarcia Międzynarodowych Targów Wyrobów Spożywczych Polagra Food w Poznaniu, Marek Sawicki – minister rolnictwa zwrócił się poprzez media z ostrym apelem do prezydenta Andrzeja Dudy.

dr Piotr Łuczak21 września 2015, 20:45

– Od kilku tygodni Polacy są świadkami zadziwiającego festiwalu obietnic i oskarżeń, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Słyszymy obietnice wyrównania dopłat bezpośrednich, wypłaty pełnych odszkodowań za straty wyrządzone przez suszę rolnikom czy zapewnienia, że wystarczy chcieć, aby rolnicy nie musieli płacić kar za nadprodukcje mleka. Mówi to partia, która podobno ma aspiracje do rządzenia tym krajem. Dzisiaj z całą mocą chce powiedzieć, że to kłamstwa, które służą tylko zdobyciu władzy. Rolnicy! Ktokolwiek będzie rządził w Polsce po 25 października na pewno nie wyrówna dopłat bezpośrednich. Ktokolwiek będzie rządził, nie wypłaci rolnikom kilku lub kilkunastu miliardów odszkodowań za suszę. Ktokolwiek będzie rządził, nie załatwi Wam tak po prostu zwolnienia z kar mlecznych – powiedział Marek Sawicki.

– Chciałbym też zadać pytanie Panu Prezydentowi Andrzejowi Dudzie, który celuje w tych pustych obietnicach. Panie Prezydencie, podczas ostatnich dożynek w Spale prosiłem Pana o pomoc w walce o dodatkowe pieniądze dla polskich rolników z unijnych funduszy. Dlatego pytam, czy są już jakieś pańskie inicjatyw w tej sprawie w Brukseli, czy mocno podniósł Pan ten temat podczas zeszłotygodniowych rozmów z premierem Davidem Cameronem? Dzisiaj będzie się Pan widział z prezydentem Niemiec. Czy podejmie Pan tematy ważne dla polskich rolników?  Panie Prezydencie polscy rolnicy mówią „sprawdzam”. Powinien skończyć Pan swoją kampanię wyborczą. Najwyższa pora przejść do czynów i przestać okłamywać rolników – grzmiał Sawicki.

Podczas otwarcia targów Polagra Food w Poznaniu, minister przedstawił też informacje, że Polska w zeszłym roku sprzedała za granicę żywność o wartości 21,9 mld euro. W tym roku od stycznia do lipca była to kwota 13,1 mld euro. W tym roku pobijemy kolejny rekord sprzedaży polskiej żywności. To powód do dumy, a nie narzekania. Zwłaszcza, że ten rekord przedsiębiorcy wypracowali w ekstremalnie trudnych dla siebie warunkach rosyjskiego embarga, afrykańskiego pomoru świń i ograniczeń sprzedaży na rynki azjatyckie.

– Jestem dumny z tego, że nadwyżka w handlu zagranicznym produktami rolno-spożywczymi wynosi już 4,2 mld. Jestem dumny, że mamy dodatnie saldo z takimi potęgami rolnymi jak Niemcy, Francja czy Wielka Brytania. Wszyscy zdajemy sobie jednak sprawę, że sukces nie jest dany raz na zawsze. To dlatego wybraliśmy 13 pozaeuropejskich państw, w stosunku do których skupimy się na działaniach promocyjnych oraz działaniach mających na celu stopniowe znoszenie ich barier weterynaryjno-fitosanitarnych. Na promocję w tych państwach, które nazwaliśmy  „Szczęśliwą 13”, wydamy w 2016 r., aż 17 mln zł. Wiemy jak się promować. Skutecznie pokazaliśmy się na EXPO w Mediolanie,  jesteśmy i będziemy na targach  Anuga, Sial, Alimentaria czy Biofach. Teraz jesteśmy na Polagrze, największych tego typu targach w tej części Europy. Jak atrakcyjnym jesteśmy partnerem  niech świadczy obecność 16 oficjalnych delegacji zagranicznych, które serdecznie witam – dodał Sawicki.Picture of the author
Autor Artykułu:dr Piotr Łuczak
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)