StoryEditor

Krajowe dożynki na Jasnej Górze

Jasnogórskie dożynki i XXVI Krajowa Wystawa Rolnicza w ostatni weekend ściągnęły do Częstochowy zarówno rolników z całej Polski, jak i wszystkich innych, którzy chcieli razem dziękować za tegoroczne zbiory. Nie zabrakło i przedstawicieli rządu.
04.09.2017., 14:09h
Coroczne krajowe dożynki, które odbywają się na Jasnej Górze, w weekend 2-3 września świętowali rolnicy z całej Polski. Towarzysząca uroczystościom kościelnym Krajowa Wystawa Rolnicza stała się okazją do spotkań producentów i miłośników rolnictwa.

Polityka na drugi plan

Centralnym punktem programu uroczystości była Msza Święta, która odbyła się na błoniach Jasnej Góry i była zwieńczeniem Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rolników pod hasłem “Do naszej Matki i Królowej”.

Mszy Świętej dla ponad 50 tysięcy rolników przewodniczył abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Metropolita mówił o tym, że jasnogórskie dożynki są rolniczym świętem narodowym. − Tak kiedyś, jak i dzisiaj dożynki są okazją do wyrażenia wdzięczności i szacunku dla rolników za ich pracę i że jest to wdzięczność wobec wielu ludzi, symbol solidarności człowieka z człowiekiem − mówił.
W swoim kazaniu arcybiskup Gądecki podkreślił wartość pracy na roli i zaapelował o szacunek wobec pracujących w Polsce Ukraińców. Wspomniał o zagrożeniach, które płyną z próby połączenia i wykorzystania wiary na cele polityki partyjnej.

Kazaniu widocznie nie przysłuchiwał się minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel, bo swoje przemówienie w czasie tak ważnego dla rolników święta potraktował jak wiec wyborczy. − Dla Rządu – podkreślam – całego Rządu p. premier Beaty Szydło, rozwój polskiej wsi to cel strategiczny. Rolnictwo jest i będzie jednym z filarów polskiej gospodarki – mówił minister Jurgiel − Zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsza wieś to wiele kontrastów. Obok rolników, którzy unowocześniają swoje gospodarstwa i znakomicie radzą sobie na zagranicznych rynkach, na obszarach wiejskich żyje wiele osób, którym państwo musi pomagać i pomaga. Macie prawo oczekiwać od rządzących wsparcia. Nasz rząd tak właśnie rozumie wypełnianie swoich obowiązków – zapewniał.

Wystawa, pokazy i koncerty

Tradycyjnie obchodom dożynek towarzyszyły XXVI Krajowa Wystawa Rolnicza i XVIII Dni Europejskiej Kultury Ludowej. Zjawiło się na nich ponad 400 wystawców i setki odwiedzających.

W czasie targów swoją ofertę zaprezentowały firmy nasienne, pszczelarskie i paszowe, a także instytucje i organizacje rolnicze. Można było przyjrzeć i zakupić produkty z całej Polski, w tym sery, miody, owoce, alkohole, kwiaty i wiele innych. 

Wystawa mniejszych zwierząt hodowlanych i zabytkowych traktorów przyciągnęła tłumy zainteresowanych, nie tylko rolników, ale i mieszkańców miast. Regionalny folklor prezentowały nie tylko zespoły muzyczne i taneczne, ale również wytwórcy ludowego rękodzieła, takiego jak koronki, tkaniny, wyroby drewniane i ceramiczne.

Tegoroczne obchody dożynkowe były wyjątkowe ze względu na 300. rocznicę ukoronowania obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Co roku święto rolników na Jasnej Górze odbywa się w pierwszy weekend września.

oprac. al
fot. MRiRW, Episkopat Polski
Aneta Lewandowska
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska Redaktorka portalu topagrar.com, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. kwiecień 2024 21:58