Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Technika>Targi wystawy>

Minister w ogniu pytań rolników

Obrazek

Co z dopłatami, sprzedażą rolniczej ziemi i jakie wsparcie otrzymają małe gospodarstwa? O to najczęściej pytali rolnicy ministra Jurgiela podczas spotkania na targach w Ostródzie.

Jan Beba14 lutego 2016, 13:24

– Pracujemy nad kompleksowym systemem ubezpieczeń, który w sytuacji zakłóceń na rynku czy klęsk żywiołowych będzie umożliwiał skorzystanie ze środków, które w części będą finansowane przez Skarb Państwa – mówił do rolników minister Krzysztof Jurgiel pytany o działania resortu w odpowiedzi na szkody w uprawach wskutek wymarznięcia.

Zdaniem rolników, w dalszym ciągu brakuje jednak konkretnej informacji na temat płatności do materiału siewnego, a ewentualne ubezpieczenia to kwestia przyszłości. Bo pomoc potrzebna jest dziś!

Z kolei Zbigniew Babalski, wiceminister rolnictwa odpowiedzialny za nadzór nad Agencją Nieruchomości Rolnych, zapytany o sytuację z obrotem ziemią zaznaczył istotną rolę dzierżawy, jako formy użytkowania państwowych gruntów.

– Chcemy doprowadzić do sytuacji, by polski rolnik stał się bardziej konkurencyjny dla kapitału, który przyjeżdża i przebija każdą licytację, jeśli chodzi o sprzedaż ziemi. Podstawową formą użytkowania gruntów z ANR będzie dzierżawa określona na okres minimum 10 lat – mówił w Babalski.

Poniżej film z obszernymi fragmentami spotkania.

beb
Fot. Beba1 z 3
W spotkaniu z ministrem uczestniczyło kilkuset rolników.

W spotkaniu z ministrem uczestniczyło kilkuset rolników.

2 z 3
Minister Jurgiel przez półtorej godziny odpowiadał na pytania zainteresowanych.

Minister Jurgiel przez półtorej godziny odpowiadał na pytania zainteresowanych.

3 z 3
Pytania kierowane z sali tyczyły się głównie kłopotów z obrotem ziemią i wsparcia dla małych gospodarstw szczególnie mleczarskich.

Pytania kierowane z sali tyczyły się głównie kłopotów z obrotem ziemią i wsparcia dla małych gospodarstw szczególnie mleczarskich.

Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Beba
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)