Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Technika>Targi wystawy>

Nowości Agro-Show: New Holland

Obrazek

Podczas tegoroczny targów Agro-Show firma New Holland zaprezentuje pierwszy na świecie ciągnik zasilany metanem oraz nową ofertę kompaktowych bron talerzowych. 

Krzysztof Gębski6 września 2022, 13:00
Model T6.180 Methane Power jako paliwo wykorzystuje sprężony gaz ziemny CNG, LNG lub biometan. Standardowo ma 7 umieszczonych pod kabiną zbiorników o łącznej pojemności 185 l. Opcjonalnie ciągnik można doposażyć w trzy 90-l zbiorniki, zamontowane na przednim TUZ. Traktor ma 179 KM i 740 Nm. Spełnia normę Stage 5. Dostępny jest z przekładnią ElectroCommand. Silnik na pierwszy rzut oka nie różni się zbytnio od diesla. Podstawową różnicą jest zapłon iskrowy, świece oraz brak DPF i AdBlue. Napędzany metanem ciągnik jest też sporo cichszy. Sprawność czy wydajność maszyny jest na takim samym poziomie, jak w dieslu. Zatankowany do pełna traktor pozwala na ok. 4–5 godzin orki oraz kilkanaście godzin pracy z ładowaczem. Ciągnik cechuje niska emisja CO2 oraz niskie koszty eksploatacji. Napędzany metanem ciągnik jest droższy o ok. 15% od wersji z silnikiem diesla.


SDM – płytka uprawa w zmiennych warunkach. 

Brony talerzowe New Holland SDM dostępne są w szerokościach roboczych od 3 do 7 m. Wyposażone są w uzębione talerze, przymocowane do brony za pośrednictwem bezobsługowych, czteropunktowych, gumowych elementów silentblok. Brony mogą pracować na głębokości od 3 do 10 cm. Montowane w parach, podwójne rzędy talerzy o średnicy 520 mm charakteryzują się prześwitem pozwalającym na wymieszanie z wierzchnią warstwą gleby lżejszych resztek pożniwnych, chwastów oraz innych stosowanych materiałów. W obu zawieszanych i ciągnionych modelach dostępny jest szeroki wybór opcji wału tylnego, pozwalający dopasować go do rodzajów gleb. Ciągnione brony SDM 500 T, 600 T i 700 T można wyposażyć w montowane z przodu wały nożowe lub listwy do wyrównywania gleby.
Zawieszany model SDM 300 R może pracować z traktorem o minimalnej mocy 100 KM, a największy model, ciągniony kultywator SDM 700 T, przeznaczony jest do użytku z ciągnikami o mocy od 240 do 320 KM.SDH – większa głębokość robocza, cięższe gleby, duża liczba resztek pożniwnych 

Oferowane w wersji zawieszanej o szerokości 3 m lub ciągnionej o szerokości 5 i 6 m, brony New Holland SDH do ciężkich zastosowań wyposażone są w talerze zębate o szerokości 610 mm. Mogą pracować na głębokości od 6 do 12 cm i przeznaczone są do wszelkich rodzajów gleb. Kluczową funkcją tych modeli są solidne sprężynowe uchwyty montażowe typu C o wymiarach 80 mm na 20 mm. Umożliwiają one ruch pionowy w zakresie nawet 200 mm oraz przystosowane są do ruchów bocznych w zakresie do 50 mm. Taka elastyczność  umożliwia każdemu z talerzy podniesienie się i przejechanie przez duże kamienie bez negatywnego wpływu na głębokość roboczą i pracę przyległych jednostek. 
Zadaniem bron SDH jest odpowiednie mieszanie i wkomponowywanie ciężkich upraw okrywowych, ściernisk kukurydzy lub stosowanych materiałów, takich jak obornik, szlam czy odpady pofermentacyjne do wierzchniej warstwy gleby. 
Modele SDH oferowane są z szerokim wyborem tylnych wałów. Montowany na ramie model SDH 300 R do pracy potrzebuje ciągnik o minimalnej mocy 140 KM, zaś największy model, ciągniona brona SDH 600 T ciągnik o mocy od 260 do 360 KM.

fot. Gębski, rolmaxPicture of the author
Autor Artykułu:Krzysztof Gębski
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)