Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Technika>Targi wystawy>

Rolnicy protestują w Pławinku

Obrazek

Od tygodnia trwa protest rolników z województwa kujawsko–pomorskiego, którzy nie zgadzają się z obecnymi zasadami sprzedaży ziemi prowadzonymi przez Agencję Nieruchomości Rolnych.

21 stycznia 2014, 09:42

We wsi Pławinek niedaleko Inowrocławia stanęły oflagowane ciągniki i przyczepa kampingowa, w której rolnicy śpią.

Protestujący uważają, że przepisy regulujące obrót ziemią w Polsce powinny zostać zmodyfikowane w taki sposób, by lepiej zabezpieczać interesy polskich rolników. Ich zdaniem ziemia nie jest towarem takim jak każdy inny i państwo musi o tym pamiętać. Kupujący powinien np. mieć zakaz sprzedaży ziemi przez 15 lat, pod rygorem zapłacenia kary i obowiązek prowadzenia przez ten czas gospodarstwa rolnego.

Protestujący chcą, by wyeliminować przejmowanie ziemi przez zagraniczne koncerny za pomocą podstawionych osób, czyli tzw. słupy. W ten sposób ziemia przeznaczona na powiększenie gospodarstw rodzinnych trafi do nich, zamiast w ręce zagranicznego kapitału.

Ceny ziemi w województwach kujawsko-pomorskim i wielkopolskim należą do najwyższych w Polsce i są średnio większe o ponad 40% od średniej krajowej płaconej za użytki rolne. Porównują do takich województw jak podkarpackie czy lubelskie to różnica wynosi średnio 110%. Warto dodać, ze rekord cenowy na terenach protestu wyniósł 124 tys. zł za hektar.

oprac. bcz1 z 3
Protest w Pławinku (1)

Protest w Pławinku (1)

2 z 3
Protest w Pławinku (2)

Protest w Pławinku (2)

3 z 3
Protest w Pławinku (3)

Protest w Pławinku (3)

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)