Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Technika>Targi wystawy>

SIMA, EIMA i EuroTier – nasza relacja z targów!

Obrazek

Nad czym dziś pracują producenci? W jakie rozwiązania warto zainwestować? Jak skonfigurować park maszyn gospodarstwa na miarę czasów? Odpowiedzi na te pytania prosto z targów SIMA, EIMA i EuroTier we Francji, Włoszech i Niemczech. Zobacz relację zdjęciową!

25 grudnia 2022, 12:00

Z tego artykułu dowiesz się:

  • SIMA, EIMA i EuroTier
  • Stawić czoła wyzwaniom w rolnictwie
  • Czujnik do analizy jakości obornika
  • Wydajne i ekologiczne ładowarki
  • Roboty w oborze i na polu

 

SIMA, EIMA i EuroTier

Takiego zagęszczenia dużych wystaw rolniczych jeszcze nie było. Niemal jednocześnie w połowie listopada odbyły się trzy duże imprezy targowe:

  • 6–10 listopada: SIMA w Paryżu, po raz pierwszy w listopadzie (zwykle w lutym), zgromadziła ponad 1000 wystawców z 38 państw. Poświęcone nowoczesnym maszynom targi wyróżniały się obszerną prezentacją ponad 130 start-upów i robotów rolniczych.
  • 9–13 listopada: EIMA w Bolonii, ofertę zaprezentowało ok. 1500 firm, głównie maszyn rolniczych, z uwzględnieniem typowych dla regionu rozwiązań do produkcji owoców, m.in. winorośli. Bolonię odwiedziło 480 zagranicznych wystawców z ponad 40 krajów.
  • 15–18 listopada: EuroTier w Hanowerze, poświęcona profesjonalnej hodowli zwierząt i zarządzania gospodarstwem wraz z równolegle odbywającymi się targami energii odnawialnej EnergyDecentral (więcej na s. 136) na 250 000 m2 powierzchni zaprezentowało się około 1800 wystawców z 55 krajów.

Wprawdzie przysporzyło to sporo zamieszania organizacyjnego producentom starającym się pokazać w każdej lokalizacji, ale było to nie lada gratką dla wszystkich fanów techniki.

Stawić czoła wyzwaniom w rolnictwie

Branża agrobiznesu staje na wysokości zadania. Od lat inwestuje w badania i rozwój, aby sprostać wyzwaniom stojącym przed rolnikami: rolnictwem precyzyjnym, nowymi metodami hodowli zwierząt, nowymi metodami upraw, rolnictwem regeneracyjnym, nowymi mechanicznymi, elektrycznymi lub termicznymi metodami zwalczania chwastów, czy poprawą warunków codziennej pracy traktorzystów i dobrostanu zwierząt.

Niezależnie od lokalizacji obserwowaliśmy silny trend w kierunku inteligentnego rolnictwa. Wyraźnie widać też nieustanne dążenie do bardziej zrównoważonych form produkcji, z większym odniesieniem do jeszcze lepszej troski o środowisko.

W ostatnich miesiącach zmieniła się sytuacja gospodarcza, a wskutek coraz wyższych cen nawozów mineralnych znaczenia nabrały rozwiązania pozwalające efektywnie zarządzać stosowaniem obornika i gnojowicy.

Czujnik do analizy jakości obornika

Cieszy zaprezentowany przez należącą do Grupy Samson markę Pichon czujnik Opti-Sensor do analizy jakości obornika. To brakujący element systemu precyzyjnego nawożenia naturalnego. Pracownicy Centrum Badawczo-Rozwojowego Grupy Samson wraz z firmą INRAE oraz Photon Lines postawili na wykorzystywany w innych maszynach rolniczych czujnik bliskiej podczerwieni – NIR.

Celem był pomiar suchej masy i wartości NPK w oborniku, kompoście itp. w czasie rzeczywistym. Obornik jest bardzo niejednorodny, dlatego zespół opracował bazę danych z 500 produktów organicznych. Czujnik wbudowany jest w boczny panel rozrzutnika, a pomiary wykonywane są regularnie. Wyniki są porównywane z bazą danych i pomagają określić zawartość poszczególnych składników. W efekcie rolnik na monitorze może na bieżąco obserwować skład aktualnie rozrzucanego nawozu, co w połączeniu z systemem automatycznego sterowania zapobiegnie nadmiernemu lub niedostatecznemu dozowaniu i pomoże obniżyć dawki nawozów mineralnych.

Oparte na czujnikach NIR systemy mierzące jakość gnojowicy znamy już kilkanaście lat, dzięki czemu udało się rozwinąć precyzję aplikacji do poziomu porównywalnego z nawozami mineralnymi. Kolejny krok w tym kierunku stawia firma Zunhammer, która w Hanowerze po raz pierwszy pokazała system Flusto, dzięki któremu możliwe jest indywidualne zamykanie każdego węża w aplikatorze. Do tej pory sekcje wyłączane były przez zawory suwakowe albo kulowe, co ze względu na strukturę gnojowicy było zawodne i zawory zapychały się gnojowicą. Firma Zunhammer opracowała nowy, pneumatyczny zawór zaciskowy Flusto o średnicy 40 mm. To guma, która otwiera się i zamyka pod wpływem ciśnienia. Atutem rozwiązania jest niezakłócony przekrój węża, wskutek czego nie ma możliwości zapchania. Dzięki temu można wprowadzić do praktyki system automatycznego przełączania się, np. na różne szerokości ścieżek technologicznych, czy automatycznego wyłączania sekcji na klinach.

Wydajne i ekologiczne ładowarki

Podstawą produkcji zwierzęcej są ładowarki. Choć w obiektach inwentarskich furorę robią kompaktowe modele, od pewnego czasu obserwujemy trend rozwoju dużych ładowarek teleskopowych o udźwigu ok. 6 ton. To odpowiedź na zapotrzebowanie dużych gospodarstw rolnych i spółdzielni, ale także przemysłu spożywczego i sektora recyklingu.

Na EuroTier firma Manitou pokazała ładowarkę teleskopową MLT 850-145 V+ z gamy NewAg XL. Udźwig wynosi 5 t, a wysokość robocza 7,6 m. Model oferuje ponad 600 Nm momentu obrotowego i siłę uciągu ponad 9160 daN. Szybką pracę zapewniana pompa LSU o wydajności 200 l/min, siła wyrywania łyżki wynosi ponad 8670 daN.

Francuski producent pokazał też nowy układ kierowania, użytkownik może teraz bez wysiłku sterować maszyną za pomocą minijoysticka umieszczonego na lewym podłokietniku. Jest to krok naprzód pod względem ergonomii i wydajności. Manitou informuje, że zastosowanie joysticka zamiast kierownicy przyspiesza pracę załadunkową o 15%.

Mniejsze ładowarki od lat rozwijane są w kierunku zeroemisyjności. W ofercie firmy Weidemann pierwszą ładowarką z napędem elektrycznym już w 2015 roku był 1160 Hoftrac, dziś produkowany seryjnie. Teraz producent wraz z modelem 1190e wprowadza na rynek kompletną przebudowę modelu z akumulatorem litowo-jonowym. W maszynie zastosowano dwa oddzielne silniki elektryczne: jeden do układu jezdnego (6,5 kW) i drugi do napędu hydrauliki roboczej (8,5 kW). Ładowarkę wyróżnia kabina z systemem ogrzewania i klimatyzacji. Do wyboru dostępne są łącznie trzy niewymagające konserwacji akumulatory litowo-jonowe: standardowa wersja to 14,1 kWh, opcjonalnie dostępne są wersje 18,7 kWh lub 23,4 kWh.

Należąca do tego samego koncernu (Wacker Neuson) marka Kramer pokazała swój największy elektryczny model KL25.5e z 96-woltowym akumulatorem litowo-jonowym, który zapewnia pracę do 4 godzin bez ładowania. Ładowarka ma kompaktowe wymiary, zapewniając jednocześnie optymalne wartości wydajności w układaniu w stosy i podczas pracy z łyżką. Ładowność układania w stos, wynosząca 1750 kg i masa robocza 3800 kg sprawiają, że ładowarka kołowa w niczym nie ustępuje swojemu odpowiednikowi z silnikiem Diesla.

Drugą elektryczną nowinką firmy z Pfullendorfu jest kompaktowa elektryczna ładowarka teleskopowa KT144e. Tutaj również zainstalowano technologię litowo-jonową 96 V. Zarówno parametry użytkowe, mobilność terenowa, jak i łatwość obsługi, odpowiadają charakterystyce konwencjonalnej ładowarki teleskopowej Kramer KT144 z silnikiem Diesla. Firma podkreśla, że całkowite osiągi pojazdu przewyższają nawet osiągi modelu z silnikiem Diesla. Maksymalna prędkość e-ładowarki teleskopowej wynosi 25 km/h. Do tego modelu dostępny jest akumulator o pojemności 18 kWh lub 28 kWh. Napęd elektryczny nie jest też obcy producentom paszowozów.

Samojezdny wóz paszowy Siloking TruckLine e0 napędzany jest elektrycznie, co umożliwia nie tylko bezemisyjne, ale ciche karmienie. Napęd mieszadła o mocy 15 kW gwarantuje rozdrabnianie okrągłych bel, jednorodną mieszankę i szybkie opróżnianie. Napęd jezdny jest zintegrowany z przednią osią i wyposażony w silnik18 kW, co pozwala jechać do 20 km/h.

Nowością producenta jest system automatycznego wyładunku paszowozu. Dzięki inteligentnemu systemowi wspomagania automatycznie dopasowuje optymalną prędkość jazdy samojezdnego wozu paszowego w zależności od ilości paszy do wyładowania na grupę zwierząt, długości stołu paszowego i rzeczywistej ilości wyjściowej.

Roboty w oborze i na polu

W produkcji zwierzęcej automatyzacja postępuje najszybciej, dlatego wielu dostawców oferuje kompletne linie, np. do automatycznego żywienia. Przykładowo marka Trioliet w grupie systemów karmienia Triomatic ma różne kuchnie paszowe i trzy różne roboty karmiące. Kuchnia paszowa Triomatic T30 składa się z jednego lub więcej zbiorników paszowych. Nadają się do wszystkich rodzajów pasz. Robot podający pobiera paszę z każdego bunkra na podstawie zaprogramowanej ilości. Bunkry są w pełni napędzane hydraulicznie. Jako rozszerzenie obecnego asortymentu produktów T30, Trioliet zaprezentował na targach EuroTier 2022 nowy zbiornik paszowy T30 1000 o pojemności 10 m³. Maksymalna ładowność wynosi 5000 kg i dlatego jest odpowiednia dla gospodarstw mlecznych z mniejszymi dziennymi ilościami kukurydzy, trawy itp., a także dla hodowców owiec i kóz. Do tej pory zasobniki T30 mieszczą 18 m³.

W nurt robotyzacji wpisuje się też polska firma Euromilk, która w Hanowerze pokazała nowego robota do podgarniania paszy EM Lizard. Porusza się autonomicznie, po pętli indukcyjnej, może pracować w kilku oborach i sterować otwieraniem drzwi automatycznych. Opcjonalnie Lizarda można wyposażyć w dozownik dwóch typów pasz sypkich i jeden dozownik pasz płynnych.

Nieco wolniej postępuje automatyzacja prac polowych. Jednak w trakcie targów SIMA ciekawą propozycję zaprezentowała marka New Holland. To ciągnik T8 z systemem Raven Autonomy, do zastosowań z wozem przeładunkowym bez kierowcy podczas żniw. Rozwiązanie OmniDrive pozwala rolnikowi na monitorowanie, synchronizowane i obsługiwanie ciągnika bez kierowcy z kabiny kombajnu.

O pozostałych nowinkach z Paryża, Bolonii i Hanoweru poinformujemy w kolejnych wydaniach top agrar Polska.

jb

Zobacz relację zdjęciową poniżej!1 z 20
Na targach SIMA w Paryżu New Holland pokazał niewymagający kierowcy ciągnik T8 z systemem Raven Autonomy.

Na targach SIMA w Paryżu New Holland pokazał niewymagający kierowcy ciągnik T8 z systemem Raven Autonomy.

2 z 20
Agriforce BK T71 to nowa seria gumowych gąsienic firmy BKT do ciągników o dużej mocy, stosowanych w uprawie roli i uprawach rzędowych.

Agriforce BK T71 to nowa seria gumowych gąsienic firmy BKT do ciągników o dużej mocy, stosowanych w uprawie roli i uprawach rzędowych.

3 z 20
Nagrodzony brązowym medalem SIMA system Trelleborg ATMS gromadzi w czasie rzeczywistym dane o oponach.

Nagrodzony brązowym medalem SIMA system Trelleborg ATMS gromadzi w czasie rzeczywistym dane o oponach.

4 z 20
Wartość światowego rynku robotów to obecnie 9,3 mld dolarów. Większość z nich to roboty udojowe, ale specjaliści prognozują, że do 2030 roku, m.in. dzięki robotom polowym kwota ta sięgnie 35 mld dolarów.

Wartość światowego rynku robotów to obecnie 9,3 mld dolarów. Większość z nich to roboty udojowe, ale specjaliści prognozują, że do 2030 roku, m.in. dzięki robotom polowym kwota ta sięgnie 35 mld dolarów.

5 z 20
Pichon opracował system analizy NPK w oborniku do precyzyjnego nawożenia.

Pichon opracował system analizy NPK w oborniku do precyzyjnego nawożenia.

6 z 20
Także podczas pielenia można nawozić pole gnojowicą. Tu dziewięciorzędowy aplikator, zbudowany przez marki Holmer i Zunhammer.

Także podczas pielenia można nawozić pole gnojowicą. Tu dziewięciorzędowy aplikator, zbudowany przez marki Holmer i Zunhammer.

7 z 20
System Flusto firmy Zunhammer to pneumatyczny zawór, umożliwiający wyłączanie sekcji podczas aplikacji gnojowicy.

System Flusto firmy Zunhammer to pneumatyczny zawór, umożliwiający wyłączanie sekcji podczas aplikacji gnojowicy.

8 z 20
System Flusto firmy Zunhammer to pneumatyczny zawór, umożliwiający wyłączanie sekcji podczas aplikacji gnojowicy.

System Flusto firmy Zunhammer to pneumatyczny zawór, umożliwiający wyłączanie sekcji podczas aplikacji gnojowicy.

9 z 20
Kompaktowe ładowarki coraz częściej zyskują napęd elektryczny. Weidemann od 2015 r. seryjnie produkuje przegubowy model 1160 Hoftrac, właśnie z napędem elektrycznym.

Kompaktowe ładowarki coraz częściej zyskują napęd elektryczny. Weidemann od 2015 r. seryjnie produkuje przegubowy model 1160 Hoftrac, właśnie z napędem elektrycznym.

10 z 20
Obok rozwoju małych ładowarek Manitou stawia na rozwój oferty największych maszyn NewAg XL o udźwigu 5–6 ton.

Obok rozwoju małych ładowarek Manitou stawia na rozwój oferty największych maszyn NewAg XL o udźwigu 5–6 ton.

11 z 20
Atrakcją Kramera o zerowej emisji jest kompaktowa elektryczna ładowarka teleskopowa KT144e. Sprzęt ma akumulator litowo-jonowy.

Atrakcją Kramera o zerowej emisji jest kompaktowa elektryczna ładowarka teleskopowa KT144e. Sprzęt ma akumulator litowo-jonowy.

12 z 20
Gamę ładowarek z napędem elektrycznym oferuje marka JCB.

Gamę ładowarek z napędem elektrycznym oferuje marka JCB.

13 z 20
Firma Strautmann prezentuje samojezdny wóz paszowy z napędem elektrycznym. System szybkiego ładowania umożliwia wypełnienie akumulatora w 80% w 90 minut.

Firma Strautmann prezentuje samojezdny wóz paszowy z napędem elektrycznym. System szybkiego ładowania umożliwia wypełnienie akumulatora w 80% w 90 minut.

14 z 20
Samojezdny elektryczny wóz paszowy Siloking ma dwa silniki o mocy 15 kW i 18 kW. Może mieć pojemność 8, 10 lub 14 m3.

Samojezdny elektryczny wóz paszowy Siloking ma dwa silniki o mocy 15 kW i 18 kW. Może mieć pojemność 8, 10 lub 14 m3.

15 z 20
Wóz paszowy Sgariboldi Koala Cart z pojedynczym ślimakiem i zbiornikiem o poj. od 2,5 do 4,5 m³ może mieć własny układ napędowy lub być przemieszczany za pomocą ładowarki.

Wóz paszowy Sgariboldi Koala Cart z pojedynczym ślimakiem i zbiornikiem o poj. od 2,5 do 4,5 m³ może mieć własny układ napędowy lub być przemieszczany za pomocą ładowarki.

16 z 20
Jedną z dróg automatyzacji żywienia krów mlecznych jest rozbudowana kuchnia paszowa z zespołem wózków transportujących mieszankę TMR na stół paszowy.

Jedną z dróg automatyzacji żywienia krów mlecznych jest rozbudowana kuchnia paszowa z zespołem wózków transportujących mieszankę TMR na stół paszowy.

17 z 20
Gama samojezdnych wozów paszowych Kuhn SPW Intense ma pojemność 14, 16, 18, 19, 22, 25 i 27 m³.

Gama samojezdnych wozów paszowych Kuhn SPW Intense ma pojemność 14, 16, 18, 19, 22, 25 i 27 m³.

18 z 20
Podlaska firma Euromilk pokazała robota do podgarniania paszy EM Lizard. Można go wyposażyć w dozownik dwóch typów pasz sypkich i dozownik pasz płynnych.

Podlaska firma Euromilk pokazała robota do podgarniania paszy EM Lizard. Można go wyposażyć w dozownik dwóch typów pasz sypkich i dozownik pasz płynnych.

19 z 20
Zaletą stosowania urządzenia HarvestLab marki John Deere jest bieżąca dokumentacja jakości zbieranej paszy.

Zaletą stosowania urządzenia HarvestLab marki John Deere jest bieżąca dokumentacja jakości zbieranej paszy.

20 z 20
Opracowana przez firmę Topcon aplikacja TAP Feed zarządza karmieniem bydła, łącząc ważenie składników pasz z oprogramowaniem do zarządzania żywieniem.

Opracowana przez firmę Topcon aplikacja TAP Feed zarządza karmieniem bydła, łącząc ważenie składników pasz z oprogramowaniem do zarządzania żywieniem.

Ten artykuł pochodzi z wydania 12/2022

czytaj więcej

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)