Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Technika>Targi wystawy>

Zielony Tydzień w Berlinie

Obrazek

W Berlinie trwają Międzynarodowe Targi Zielony Tydzień (Gruene Woche). Nie brakuje na nich także polskiego stoiska narodowego. Przyciąga ono z całego świata ludzi, którzy chcą  poznać trendy naszej kuchni i skosztować jak smakują polskie regionalne oraz lokalne specjały. 

Bartłomiej Czekała17 stycznia 2016, 11:39

Targi odwiedził także minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel, który przybył na polskie stoisko, ale przyjechał głównie po to, by prowadzić rozmowy z przedstawicielami wielu krajów o możliwościach współpracy i sprzedaży polskich produktów.

– Przyjechałem tu po to, aby wspomagać działania promocyjne polskiej żywności prowadzone na targach Grune Woche. Należy pamiętać jednak także o tym, że te, jedne z największych tego typu targów na świecie stwarzają dobrą okazję do rozmów bilateralnych o możliwościach szerszego otwarcia zagranicznych rynków na nasze produkty spożywcze - mówił minister.

Szef resortu rolnictwa podkreślał, że coraz więcej konsumentów zaczyna docenić dobre jedzenie, a na berlińskich targach wyraźnie widać, jak gościom z różnych stron świata smakuje nasza żywność. Minister powiedział, że Niemcy są jednym z najważniejszych partnerów handlowych Polski i liderem wśród krajów, do których Polska wysyła produkty rolno-spożywcze.
Eksport z Polski do Niemiec w 2015 r. wyniósł  ok. 4,5 mld euro, a import z Niemiec do Polski w tym samym okresie prawie 3 mld euro. Według danych MRiRW na rynek niemiecki najwięcej wysyłamy mięsa drobiowego, ryb wędzonych, ryb przetworzonych i zakonserwowanych, wyrobów piekarniczych, w tym m.in. herbatników i wafli, nasion rzepaku, papierosów, soków owocowych (głównie jabłkowego), mleka i śmietany, pszenicy, kukurydzy, czekolady i wyrobów czekoladowych, mrożonych owoców (głównie truskawek i malin), grzybów (głównie pieczarek), oleju rzepakowego.  

Krzysztof Jurgiel odbył szereg rozmów bilateralnych. Spotkał się m. in. z ministrem rolnictwa Mołdawii Ionem Sulą, ministrem rolnictwa Węgier Sándorem Fazekasem i ministrem rolnictwa Maroka Azizem Akhnnaouch. Maroko jest w tym roku Krajem Partnerskim targów. To pierwszy, w historii Międzynarodowego Zielonego Tygodnia, kraj spoza Europy pełniący tego typu rolę (szczegóły spotkań w oddzielnych komunikatach).

W trakcie Targów odbywał się Berliński Szczyt Ministrów Rolnictwa, którego tegoroczne hasło brzmiało: „Jak wyżywimy miasta? – rolnictwo i obszary wiejskie w czasach urbanizacji”.
Ponad połowa ludności świata mieszka już na obszarach miejskich. Według prognoz, do roku 2050 około siedem miliardów ludzi, około trzy czwarte ludności świata będzie mieszkać w miastach. Wraz z globalizacją, urbanizacja jest bez wątpienia jednym z głównych trendów naszych czasów.

oprac. bcz na podstawie MRiRW

Fot. MRiRWPicture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)