StoryEditor

Zunhammer unowocześnił sprzęt do gnojowicy

Nowe modele maszyn do transportu i aplikacji gnojowicy zaprezentowała podczas targów EuroTier w Hanowerze firma Zunhammer.
16.11.2016., 08:11h

Całkowicie nową konstrukcję talerzowego aplikatora do gnojowicy wprowadza na rynek firma Zunhammer. Unowocześniona seria Zuni-Disc spełnia kryteria konstruktorów, by przy większej szerokości roboczej nie zwiększać oporów pracy, a w efekcie zapotrzebowania mocy ciągnika. Dlatego konstrukcja musi być lekka i zwarta. Zaprojektowana z wykorzystaniem technologii symulacji obciążenia rama wyposażona jest w dwa rzędy talerzy o średnicy 510 mm. Do każdego elementu roboczego w pierwszej sekcji doprowadzony jest przewód transportujący gnojowicę, którego średnica wynosi 50 mm. Za utrzymanie głębokości pracy i zagęszczenie roli odpowiada wał rurowy. Adapter dostępny jest w szerokości 5 lub 6,5 m, by po złożeniu do pozycji transportowej uzyskać szerokość 2,98 m. Masa adaptera wynosi odpowiednio 3,2 i 3,9 t. Optymalny zakres prędkości roboczej wynosi od 7 do 18 km/h.

Zunhammer rozwija też nagrodzoną w ubiegłym roku srebrnym medalem targów Agritechnica technologię budowy cystern do transportu gnojowicy bez metalowej ramy. Konstrukcja pojazdu w całości opiera się na wykonanym w technologii lekkiego tworzywa GfK zbiorniku. Nowy model ULT 24 ma trzyosiowy układ jezdny z pierwszą osią skrętną i dyszlem. Pojemność zbiornika wynosi 21 m3. Rolą nowej beczki ma być dostarczanie płynnego nawozu na skraj pola do samojezdnego wozu asenizacyjnego Terra Variant, również o pojemności 21 m3 i silniku liczącym 600 KM. Masa nowej cysterny wynosi ok. 5 t, a maksymalna masa całkowita 24 t.

Producent rozwija też ofertę dla rolników gospodarujących na terenach górskich. Samojezdny model KARL ma pojemność 3, 3,5 i 4 tys. litrów. Nisko umieszczony środek ciężkości maszyny pozwala na bezpieczną pracę na skłonach. W małym wozie można skorzystać z pełnej palety wyposażenia producenta, w tym sterowanie komputerowe, ISOBUS, system badania parametrów gnojowicy, oraz adaptery o szerokości nawet do 9 m. 

 

Fot. Beba, firmowe

 

Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. kwiecień 2024 19:40