Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Technika>Technika budowlana>

Białe panele na elewację budynków

Obrazek

Czarne, klasyczne panele fotowoltaiczne dobrze pochłaniają światło i ciepło, ale nie zawsze ich montaż się sprawdzi. Czym charakteryzują się białe panele w porównaniu z tymi tradycyjnymi? Które wybrać?

Jan Beba4 czerwca 2023, 06:00

Klasyczne, czarne panele fotowoltaiczne

Choć grafitowe i czarne powłoki paneli fotowoltaicznych wpisały się w nasz krajobraz, to są na świecie firmy idące w tym zakresie pod prąd. Niepodważalnym atutem czarnej warstwy antyrefleksyjnej jest wyższe pochłanianie światła oraz ciepła, dające wyższą wydajność uzysku energii elektrycznej. Jednak nie we wszystkich sytuacjach montaż czarnych paneli może być odpowiedni, co od jakiegoś czasu zgłaszają firmy budowlane, inwestujące w budynki z fotowoltaicznymi ścianami.

Białe panele elewacyjne

Jedną z firm, która opracowała białe panele słoneczne, jest holenderski producent Solarix, wprowadzając na rynek linię białych elewacyjnych paneli słonecznych. Atutem białych paneli w porównaniu z tymi tradycyjnymi jest niewątpliwie estetyka, ale też niższe pochłanianie ciepła (czerń absorbuje je o wiele bardziej), co jest równoznaczne z wolniejszym nagrzewaniem się ich powierzchni. To problem szczególnie w nasłonecznionych lokacjach, bo panele słoneczne generują mniej energii elektrycznej wraz ze wzrostem ich temperatury i dlatego właśnie tak wielki potencjał dostrzega się w ich montażu, np. w nadmorskich kurortach. Białe moduły Solarixa mają wydajność od 110 do 190 W/m2, co nie jest najlepszym wynikiem na tle wydajności powyżej 400 W/m2 ciemnych paneli.Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Beba
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ten artykuł pochodzi z wydania 05/2023

czytaj więcej

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)