Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Technika>Technika budowlana>

Ocieplenie poddasza: wełna, piana czy styropian?

Obrazek

Przez poddasze z domu może uciekać nawet 25% ciepła, dlatego warto zainwestować w odpowiednie materiały, dzięki którym straty będzie można zniwelować do minimum. Ocieplenie poddasza i dachu to bardzo ważne zadanie dla osób, które chcą obniżyć rachunki za ogrzewanie swojego domu.

Jan Beba3 października 2021, 21:21
Przed wybraniem konkretnego materiału do ocieplania poddasza i dachu, warto dokładnie poznać wszystkie ich zalety i wady, dzięki czemu łatwiej będzie dokonać właściwego wyboru.
 

Wełna mineralna

wełan mineralna 

 Producenci oferują nie tylko popularną wełnę mineralną z włókna szklanego, ale również wełnę mineralną z włókna skalnego, która z miesiąca na miesiąc zdobywa coraz większą popularność.Oba rodzaje wełny mogą pochwalić się praktycznie takimi samymi parametrami paroprzepuszczalności i nasiąkliwości. Lepszym wyborem jest jednak wełna szklana, która może zapewnić lepszą izolacyjność cieplną. Ocieplenie poddasza wełną skalną sprawdzi się wszędzie tam, gdzie kluczowymi parametrami jest przede wszystkim odporność na ogień.
 
Największą zaletą wełny mineralnej jest oczywiście to, że jest to materiał niepalny i stosunkowo lekki. Nie można zapominać także o doskonałej izolacyjności cieplnej oraz zdolności do przepuszczania pary wodnej, która wbrew pozorom odgrywa bardzo ważną rolę. Warto rozważyć ocieplenie poddasza wełną mineralną, ponieważ bardzo dobrze izoluje akustycznie.Olbrzymim plusem wełny mineralnej jest również jej niesamowita plastyczność i elastyczność. Materiał ten wręcz stworzony został do wypełniania wolnych przestrzeni między poszczególnymi krokwiami. Godna polecenia jest przede wszystkim średnio twarda wełna, która cechuje się dużą sprężystością. Dzięki niej błyskawicznie zapchamy wszystkie szczeliny i trudno dostępne zakamarki. To najczęściej wybierany materiał do ocieplania poddaszy użytkowych. Niestety podczas obróbki może bardzo pylić.
 

Styropian

 styropian

Poddasze i dach można ocieplać także za pomocą płyt styropianowych, które mają podłużne nacięcia znacząco zwiększające elastyczność. Styropian co prawda ma doskonałe właściwości termoizolacyjne, ale niestety nie może zapewnić porządnej izolacji akustycznej. Niektórzy producenci oferują specjalne styropiany o właściwościach tłumiących dźwięki, ale radzą sobie one jedynie z dźwiękami uderzeniowymi. Warto wspomnieć także i o tym, że styropian odznacza się mniejszą sprężystością, dlatego też zdecydowanie łatwiej go trwale odkształcić. Zwykły styropian może być wykorzystany z kolei do wykonywania ocieplenia podkrokwiowego. Nowością na rynku są płyty wykonane z polistyrenu ekstrudowanego, które są dość twarde, nie chłoną wody i dobrze izolują.
 
Płyty z polistyrenu XPS nadają się do ocieplenia krokwi od spodu, ale pamiętać należy o tym, że w ten sposób niestety obniża się pomieszczenie o kilka cm. Poza tym w trakcie obróbki wszędzie roznoszą się niewielkie granulki, które szybko się elektryzują i przywierają do powierzchni.
 

Pianka poliuretanowa

Zainteresowaniem cieszą się także izolacje natryskowe. Aktualnie jest to jedna z najszybszych metod ocieplania, dlatego jest to najlepszy wybór dla tych osób, którym zależy na czasie. Dobra ekipa poddasze o powierzchni 100 m2 może zaizolować w kilka godzin. Piana wytwarzana jest bezpośrednio na budowie za pomocą specjalnego agregatu. Nie nałożymy więc jej sami bez pomocy specjalnego sprzętu.
 
Pianka poliuretanowa penetruje każdą szczelinę i nie wprowadza ryzyka powstania tzw. mostków termicznych. Pianka PUR to doskonały wybór na poddasza o bardzo skomplikowanych kształtach więźby dachowej. Nowoczesne pianki poliuretanowe są doskonałą barierą dla wilgoci i co najważniejsze nie dopuszczają do pojawienia się grzybów i pleśni. W dzisiejszych czasach pianka PUR wykorzystywana jest nie tylko we wnętrzu budynku, ale również na zewnątrz.Co ciekawe, pianka poliuretanowa nada się nie tylko do zaizolowania dachu, ale również fundamentów. Największą wadą pianki jest oczywiście wysoka cena.
 

Izolacja wodna

 
Sposób ocieplenia dachu zależy głównie od tego, czy do jego wstępnego krycia wykorzystano papę na deskowaniu czy folię. Głównym zadaniem folii wysokoparoprzepuszczalnej jest odprowadzanie pary wodnej z ocieplenia i zabezpieczanie go przed wilgocią. Ocieplenie możemy układać na styk razem z taką folią. Jeżeli na dachu użyta została folia niskoparoprzepuszczalna albo popularna papa, to należy pozostawić 3-4 cm szczeliny wentylacyjne pomiędzy folią a materiałem. Bez tego para wodna będzie się skraplać na wewnętrznej stronie folii/deskowania i pogorszą się właściwości izolacji.
 
Jeżeli zlekceważymy wentylację, to szybko pojawi się grzyb i pleśń. Wloty i wyloty powietrza powinny znajdować się w kalenicy albo przy okapie dachu. Pod materiałem izolacyjnym zawsze należy stosować paroizolację, z kolei nad materiałem izolacyjnym niezbędna jest wiatroizolacja. Montując izolację w domu jednorodzinnym, pamiętać należy zawsze o zachowaniu ciągłości izolacji. Materiał izolacyjny należy układać w taki sposób, aby nie było w nim nawet najmniejszych przerw.
 

Ile kosztuje ocieplenie?

 Jeżeli chodzi o samą robociznę, to za ocieplenie poddasza i skośnego dachu przyjdzie nam zapłacić od 30 do 70 zł/m2. W tym przedziale cenowym profesjonalne ekipy oferują ułożenie wełny mineralnej w dwóch warstwach, ułożenie folii, montaż stelażu, montaż płyt karton-gips i szlifowanie.

 Jeżeli interesuje nas wełna mineralna, to za 1 m2 wełny o grubości 15 cm zapłacimy ok. 30 zł. Większość ekip budowlanych na ocieplanie wełną mineralną liczy sobie 20 zł/m2 za robociznę. W przypadku pianki należy liczyć się z kosztami od 50 do nawet 150 zł/m2. Na pierwszy rzut oka koszt ocieplania dachu styropianem wydaje się najniższy. Pamiętać należy jednak o tym, że trzeba doliczyć tutaj zaprawę klejącą i siatkę, przez które cena może podskoczyć nawet do 40 zł/m2 plus koszt robocizny.
 Dokładne wyliczenie powierzchni naszego poddasza może być dość trudnym zadaniem, niewykonalnym bez dokładnych pomiarów całego poddasza. Jeżeli interesują nas przybliżone wymiary, to można skorzystać ze standardowego wzoru. Za każdy 1m2 powierzchni górnego piętra przypada 1,4 m2 dachu do ocieplenia.

Michał Gąsiorowski
MG Projekt Pracownia Architektoniczna
 

Ekspert radzi
sylwester michalski austrotherm
Sylwester Michalski, Austrotherm

Termoizolację poddasza w budynkach mieszkalnych należy wykonać zgodnie z obowiązującymi Warunkami Technicznymi, w których określona jest maksymalna wartość współczynnika przenikania U. Współczynnik ten to parametr charakteryzujący izolacyjność cieplną przegrody budowlanej. Przy projektowaniu izolacji cieplnej w budownictwie, jest to najważniejszy parametr do określenia odpowiedniej warstwy ocieplenia. Przez niezaizolowane poddasze utrata energii cieplnej sięga nawet 30%. Warto zainwestować w odpowiednie materiały do izolacji termicznej, dzięki którym wartość ta będzie zniwelowana do minimum.
Przy zakupie styropianu w celu termoizolacji poddasza, trzeba zwrócić uwagę na współczynnik przewodzenia ciepła lambda. Od niego zależy jaką grubość płyt styropianowych musimy zastosować, aby uzyskać zgodny z przepisami i możliwie najlepszy współczynnik przenikania ciepła. Odpowiedni dobór rodzaju styropianu do miejsca zastosowania ma duże znaczenie.

Na strop zaleca się zastosowanie styropianu z grupy dach-podłoga, zwracając uwagę nie tylko na parametry termiczne, ale także na
parametr naprężeń ściskających i odpowiednio go dobrać do planowanego obciążenia i sposobu użytkowania. Do izolacji stropu należy wybierać styropian o odpowiednio wysokim poziomie naprężeń ściskających przy 10% odkształceniu CS(10) (min. 70 kPa). Do ocieplenia dachu należy użyć styropianu o bardzo dobrych właściwościach termoizolacyjnych. W tym przypadku deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła oraz poziom naprężeń ściskających są kluczowe.

Na dachy skośne stosowanie styropianu nie jest popularne, ze względu na jego obróbkę potrzebną do umieszczenia go między krokwiami. Drugim sposobem ocieplenia takiego dachu jest izolacja nakrokwiowa. W przypadku stosowania termoizolacji jako izolacji nakrokwiowej, płyty styropianowe układane są szczelnie na pełnym deskowaniu. Przy ociepleniu poddasza należy zwrócić uwagę na ciągłość warstwy izolacji. Warstwa izolacji dachu powinna przechodzić w warstwę izolacji ścian budynku.
Szeroka gama rodzajów styropianu Austrotherm pozwala na kompleksową termoizolację całego budynku.


Ekspert radzi
Sławomir Kwarciak Fakro
Sławomir Kwarciak, Fakro

Wraz ze zmieniającymi się wymaganiami termoizolacyjnymi, większą wiedzą w zakresie zmian klimatycznych coraz wyraźniej widać trend stosowania energooszczędnych okien dachowych. Obecnie powszechnie stosowane są już okna dachowe z pakietem trzyszybowym, o współczynniku przenikania ciepła Uw =1,1 W/m2K lub lepszym. Sam wybór okna to dopiero początek, bo równie ważny jest system jego montażu. Okno dachowe musimy połączyć z pokryciem, a do tego celu służą kołnierze uszczelniające. FAKRO oferuje je w specjalnej wersji Thermo, a ich zastosowanie poprawia energooszczędność okna nawet o 15%. Co więcej, warto także wykorzystać specjalny zestaw kołnierzy izolacyjnych XDP, który zawiera naturalną wełną owczą i stosowany jest do wykonania prawidłowej izolacji wokół okna.

izolacja okna

Oszczędzać energię można także latem. Wiemy, że ten okres roku bywa upalny, a wtedy nasz dom może się bardzo nagrzać, a mieszkanie w takim skwarze jest dalekie od komfortu. Efektywnym rozwiązaniem jest montaż markiz na zewnątrz okien, które ochronią przed gorącymi promieniami słońca. Z markizami temperatura wewnątrz pomieszczenia może być aż o 10°C niższa. W ten sposób ograniczymy lub całkowicie wyeliminujemy energochłonną i drogą klimatyzację. Co więcej markiza umożliwia napływ naturalnego światła i nie zasłania widoku na zewnątrz. Budując dom musimy patrzeć długoterminowo i mieć świadomość, że obecnie poniesione nakłady będą procentować przez wiele kolejnych lat przyczyniając się do niższego zużycia energii, niższych rachunków za eksploatację budynków oraz lepszego stanu naszej planety.

 Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Beba
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)