Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.pl
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Technika>Technika budowlana>

Smart home: inteligentny dom i gospodarstwo dla wygody i bezpieczeństwa

Obrazek

Smart home w dosłownym tłumaczeniu oznacza inteligentny dom. Pakiet rozwiązań może zawierać przykładowo system kamer, zautomatyzowany zestaw alarmów oraz automatykę bram wjazdowych. Jakie rozwiązania technologiczne można wykorzystać w inteligentnym domu i ile to kosztuje? 

Krzysztof Gębski19 października 2022, 09:19

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jak działa system smart home?
 • jakie są dostępne rozwiązania na rynku dla domu i gospodarstwa?
 • ile kosztuje wyposażenie domu w smart rozwiązania? 
 • jakie są najczęstsze problemy z systemem inteligentnego domu?
 • jak połączyć moduły technologiczne, aby system działał sprawnie? 
 • jak sterować automatycznie temperaturą, oświetleniem, monitoringiem, czy bramą? 

Smart dom z punktu technicznego jest to system połączonych ze sobą licznych modułów, który pozwala połączyć wszystkie instalacje w jedną całość (żaluzje, bramy itp.). Aby wszystko działało, konieczne jest połączenie czujników i sterowników z tzw. magistralą komunikacyjną. Umożliwia to w pełni korzystanie z systemu bezprzewodowo. Wyposażenie domu w systemy smart home wiąże się jednak z kosztami. Podstawowy zestaw wyposażenia inteligentnego domu to ok. 20 tys. zł. 

Dodatkowe udogodnienia, jak system monitorowania liczników, sterowanie oświetleniem, akustyką lub roletami, wiążą się z kolejnym wydatkiem rzędu kilku lub kilkunastu tysięcy zł. W większości przypadków instalacja nie wymaga ciężkich prac remontowych, ale trzeba pociągnąć sporo kabli. Inteligentny dom łączy się z aplikacją w smartfonie, laptopie bądź tablecie, a z prac budowlanych pozostaje samo okablowanie. W dalszej części artykułu przedstawiliśmy kilka ciekawych rozwiązań smart home.

Inteligentna temperatura

Decydując się na zastosowanie rozwiązań smart home, warto zwrócić uwagę na systemy zarządzania temperaturą. Pomagają one utrzymać odpowiednie warunki w wyznaczonym pomieszczeniu. Zintegrowany sterownik zarządza ogrzewaniem w taki sposób, aby w określonym czasie była ustawiona przez nas odpowiednia temperatura. W zależności od potrzeb steruje on automatycznie pracą pieca grzewczego, klimatyzatora bądź systemu wentylacji. Przykładowo o godzinie 5.30 system włącza ogrzewanie podłogowe, a o godzinie 16.00 włącza schłodzenie pomieszczenia klimatyzatorem.


Michał Simon, Hörmann

Jak działa system modułowy?

Problemem systemów smart home pozostaje ich kompatybilność. Wszystkie komunikują się bowiem w swoim własnym świecie za pomocą specjalnie przeznaczonych dla nich protokołów komunikacji. Każdy "mówi" w swoim języku, co uniemożliwia ich współpracę z innymi urządzeniami bądź systemami automatyki domowej, które już istnieją lub w przyszłości zostaną zainstalowane w budynku.

Tę potrzebę interoperacyjności zapewnia modułowy system Smart Home firmy Hörmann. Modułowa budowa systemu pozwala na jego elastyczną rozbudowę o kolejne segmenty, zgodnie z aktualnymi potrzebami. W systemie tym jedna integrująca centralka może komunikować się ze wszystkimi urządzeniami, niezależnie od wykorzystywanych przez nie protokołów. Dzięki temu planując swój inteligentny dom, nie musimy wszystkich urządzeń kupować od razu, nie jesteśmy też skazani na wybór tylko jednego producenta.

Monitoring domu i podwórka

Bardzo ważnym elementem jest bezpieczeństwo naszego domu i posesji. Inteligentne systemy antywłamaniowe zmniejszają zagrożenie kradzieżą, wyposażając obiekt w specjalne alarmy oraz systemy monitoringu. Zarejestrowany przez kamery ruch może automatycznie wyświetlać się na telewizorze bądź smartfonie, jednocześnie powiadamiając sąsiada, dzwoniąc na jego numer. Smart home to również szereg dodatkowych funkcji, zwiększających komfort użytkowania oraz bezpieczeństwo. Zamontowane w pomieszczeniach czujniki ostrzegają przed obecnością tlenku węgla czy czadu. W razie wykrycia odłączają dostawy gazu, w przypadku wycieku wody odcinają zawór wody.

Niższe rachunki za prąd i wodę

Innym ciekawym rozwiązaniem smart home jest kontrola zużycia mediów. Inteligentne narzędzie pozwala na konfigurację systemu w taki sposób, by po wykryciu nieobecności osób w pomieszczeniu, oświetlenie czy woda zostały samoczynnie wyłączone. Tego typu patenty pokazują, że inteligentny dom to nie tylko wygoda, ale i oszczędność pieniędzy. Coraz chętniej stosowane w domach jest zdalne sterowanie źródłem światła. Za pomocą aplikacji zainstalowanej w smartfonie lub innym urządzeniu z dostępem do Wi-Fi możemy sterować dowolnym źródłem światła z dowolnego miejsca. Z poziomu urządzenia mamy możliwość także zdalnego sterowania żaluzjami oraz roletami.

Smart pogoda: stacja pogodowa

Interesującym pomysłem w naszym gospodarstwie domowym okazać się może stacja pogodowa. Oprócz szeregu informacji o obecnych warunkach, panujących w domu, jak i na zewnątrz, stacja na bieżąco współpracuje z połączonymi urządzeniami. W przypadku nagłego deszczu stacja automatycznie zamknie okno. Bieżący pomiar wilgotności, opadów, wiatru, czy nasłonecznienia może decydować o pracy systemu podlewania trawnika. To bardzo ciekawe rozwiązanie, sprawdzające się np. podczas nieobecności w domu.


Producenci oferują mnóstwo ciekawych propozycji wedle życzeń klienta. Nowoczesne systemy mogą w pełni zarządzać obsługą sprzętu domowego. Za pomocą aplikacji w dowolny sposób użytkownik jest w stanie dostosować barwę światła w pokoju, zamknąć bądź otworzyć okno i rolety. Smart home pozwala na ustawieniu szeregu sekwencji poszczególnych urządzeń w odpowiednio wybranych przez nas ramach czasowych dnia. Rozwiązań jest co niemiara, jedynym ograniczeniem jest wysoka cena, ale za wygodę trzeba płacić.

Monitoring gospodarstwa - system automatycznych kamer

Nowoczesna technika coraz odważniej zaczyna zaglądać również do naszych gospodarstw. Coraz więcej rolników wyposaża gospodarstwo nie tylko w nowoczesne maszyny, ale również w automatyczne rozwiązania. Jednym z najczęściej spotykanych rozwiązań w gospodarstwie jest system monitoringu. System kamer zwiększa poczucie bezpieczeństwa i chroni przed ewentualnym włamaniem czy kradzieżą. Kamery umieszczone w centralnych miejscach pozwalają na stały wgląd w to, co dzieje się na posesji.

Monitoring w dużym stopniu zmniejsza udział pracy ludzkiej. Za pomocą podglądu z kamer rolnik, nie wychodząc z domu, może kontrolować zachowanie zwierząt w budynkach. Monitoring bardzo dobrze sprawdza się np. podczas porodu zwierząt. Monitorując przebieg porodu z domu, możemy uniknąć niepotrzebnego stresowania zwierzęcia, a w razie konieczności szybko pójść do budynku. W zależności od warunków technicznych, do wyboru jest system monitoringu przewodowego bądź bezprzewodowego.

Automatyka bram

Coraz częściej rolnicy decydują się na automatykę bram wjazdowych i garażowych. Jest to bardzo duża wygoda, ale i oszczędność czasu. Nowoczesne rozwiązania w tym zakresie pozwalają na sterowanie urządzeniami za pomocą pilota, smartfonu bądź czujek ruchu.

Systemy są w stanie precyzyjnie zarządzać pracą bram w gospodarstwie. Rozwiązanie pozwala konfigurować system w taki sposób, by rolnik miał pełną kontrolę nad mechanizmami automatyki. Odpowiednio zaprogramowane bramy mogą czasowo się otwierać bądź zamykać, np. gdy podjedziemy w dany punkt, gdzie jest czujka.Sterowanie budynkami

Nowoczesne budynki inwentarskie coraz częściej wyposażane są w sprzęt techniczny. Oznacza to zwiększoną automatyzację zarówno w zakresie systemów pojenia i zadawania paszy, jak i sterowania klimatem. Takie rozwiązania minimalizują pracę ludzką, ale co ważne, polepszają dobrostan zwierząt. Wedle potrzeby urządzenia mogą automatycznie sterować wentylacją budynku, np. kontrolując otwarcie wlotów powietrza.

Parametry ustawiane mogą być z zamontowanego w budynku wyświetlacza bądź bezpośrednio za pomocą urządzeń mobilnych z biura rolnika. Instalacja technicznych urządzeń monitorujących i alarmujących staje się niezbędna, aby w przypadku awarii móc szybko zareagować i zapobiec uszkodzeniom.Ciekawym systemem jest sterowanie żaluzjami w oborze. Żaluzje pozwalają na regulację wchodzącego powietrza zarówno latem, jak i zimą. Przeźroczyste panele umożliwiają przechodzenie światła słonecznego. Żaluzje mogą być podnoszone automatycznie przez stację pogodową.

W nowoczesnych oborach coraz częściej rolnicy decydują się na montaż automatycznie sterowanego oświetlenia. Gwarantuje to odpowiednią intensywność oświetlenia w oborze 16–18 godzin dziennie. Większa ilość światła stymuluje krowy do większej aktywności. Pozytywnie też wpływa na płodność i rozwój cieląt.

 
Michał Szostak, Wiśniowski

W jednym pilocie

Klienci zwykle dzielą zakupy stolarki do domu na dwa etapy. Pierwszym z nich jest zamknięcie inwestycji, a więc wybór okien, drzwi i bramy garażowej. Drugi to ogrodzenie posesji. Istotna dla klienta jest pewność, że kupiona w późniejszym etapie brama wjazdowa będzie obsługiwana tym samym pilotem czy aplikacją, co brama garażowa.

Aż 8 na 10 sprzedanych bram garażowych firmy Wiśniowski jest wyposażonych w automatykę. Bardziej zaawansowane sterowanie z funkcją smartConnected wybiera 15% klientów. Centrala smartConnected Box umożliwia zarządzanie bramą garażową, wjazdową, drzwiami, roletami, żaluzjami, markizami, pergolami, czy oświetleniem za pomocą jednej aplikacji na smartfon. Z funkcją smartConnected użytkownicy mogą sterować domem z dowolnego miejsca na świecie.

Nowoczesne rozwiązania w rolnictwie nie tylko zwiększają wygodę i komfort pracy, ale też znacząco wpływają na wzrost wydajności oraz zapewnienie odpowiednich warunków dla zwierząt.Picture of the author
Autor Artykułu:Krzysztof Gębski
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Ważne Tematy

  • Produkty Agrasklep
 • Social Media
 • top agrar Polska
 • Profitehcnika
 • Tygodnik - rolniczy
 • Elita
 • Mleko24
 • Wiom
 • Sad Nowoczesny
 • Traktorpool
 • Agrarlex
 • Agrarpogoda
 • WH
 • Ogłoszenia agro
 • Smart wieś
 • Agrarsklep
 • Strona firmowa

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)

Ważne Tematy

  • Produkty Agrasklep
 • Social Media
 • top agrar Polska
 • Profitehcnika
 • Tygodnik - rolniczy
 • Elita
 • Mleko24
 • Wiom
 • Sad Nowoczesny
 • Traktorpool
 • Agrarlex
 • Agrarpogoda
 • WH
 • Ogłoszenia agro
 • Smart wieś
 • Agrarsklep
 • Strona firmowa

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)